דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של קהילת אנשי בה"ד 20 בשנים 1976-1978 בפיקודו של אל"מ יוסף בר אור

מאת: ירון נחושתן

תאריך עלייה לאתר: 30/05/2011

תאריך האירוע: 1978-01-01

מספר צפיות: 3282


  בתקופה שלאחר מלחמת יום הכיפורים, צה"ל פרוס בסיני וקולט כמויות עצומות של אמצעי לחימה ישנים.
"כשקיבלתי את הפיקוד על הבסיס מהרי אבירם", מספר בר-אור, "מצאתי בסיס מסודר מאוד מבחינת הדרכה ונהלים. אולם היה צורך בעדכון נושאים אחדים לאור לקחי המלחמות ובמיוחד מלחמת יום הכיפורים. לפיכך, שמנו דגש על אימון יחידות חי"ר בסדיר ובמילואים. הקמנו ענף מיוחד לנושא ופיתחנו אותו, והגענו למצב של יכולת לאמן גש"ח נייד, פלוגות קדמיות ומחלקות חימוש. עסקנו גם בתרגול בעבודת מטה למפקדות בנושאי חימוש ודיווח אחיד, נושא הדיווח החימושי האחיד כלל, בין השאר, שימוש בקודים, לו"זים ועוד. בו-בזמן נוכח גידול הצבא, העברנו הכשרות מאסיביות של קצינים וטיפחנו מערכת השתלמויות לטיפול בימ"חים.
לקחי מלחמת 73' לימדו אותנו בצורך השתלמויות לאוכלוסייה שאינה חימוש, לסמח”טים לקצינים ולנגדים בנושאי חמוש ובמיוחד בעקרונות תכנון, ביצוע ותיקונים. בתחום בעלי המקצוע, קוצרו הקורסים ע"י מיון טוב יותר של אנשים וייעול שיטות הלימוד. כל זאת בד בבד עם קליטת טנק "המרכבה" ע"י חיל השריון, וביצוע אחזקתו ע"י אנשי החימוש.
"ייעול שיטות הלימוד" אומר בר-אור, "הווה אומר אמצעים אור-קוליים, טלויזיה במעגל סגור, שינוי שיטת המבחנים. עידן "המרכבה" חייב אותנו לפתוח קורסים חדשים, להכין קאדר של מדריכים, לכתוב חומר ומערכי לימוד, להכשיר את הסדנאות ועוד. זמנית פיתחנו את נושא הנגמ"ש ע"י הכשרת מכונאי טנקים להיות מכונאי נגמ"שים כמקצוע משני. כך חסכנו בכוח אדם בשדה וביחידות החימוש בשטח".
כניסת "המרכבה" למערך צה"ל וקליטת הכלים החדשים חייבו את חיל החימוש להתחיל בהכשרת קבוצה של אנשי חימוש מיומנים ובעלי ניסיון. הכתובת למימוש מטרה זו: בית הספר של חיל החימוש.
 "יחידה זו היתה בית היוצר והבסיס לכושרה הטכני של מדינת ישראל כולה ומוקד הבטחת לחימתו וניידותו של צה"ל," אמר שמעון פרסבשמושו שר הביטחון, כאשר ביקר בבסיס המכשירחמשיםצעירים בקורסים לסוגיהם השונים: חמשי צריח, נשקים ואופטיקאים, חשמלאים, מכונאי רכב, מסגרים,מחסנאים טכניים." מוסיף בר-אור: העברנו קורסי "הדרכה טובה" בשיתוף הבה"ד, כדי
שהמדריכים ידעו ללמד בדרך היעילה ביותר, ולהכין מערכי שיעור טובים יותר.”מטלה נוספת שביצע הבה"ד היתה ארגון תערוכת ההדרכה של צה"ל, שנערכה בגני התערוכה והיתה פתוחה לקהל הרחב, במשך שלושה חודשים נרתם הבה"ד לנושא. הוצגו אמצעים, עזרים ושיטות. התערוכה היתה פתוחה במשך שלושה שבועות וקצרה שבחים רבים על תכניה ועל אירגונה. ענף נוסף הוקם בבה"ד לטפל בנושא חשוב אשר כונה "נערי רפול". ההתעסקות עם אוכלוסיה זו היתה מרגע גיוסם, דרך הכשרתם במקצועות ועד להשלמת מקצוע, כולל מעקב רצוף לאורך השירות.

ביקר נשיא המדינה בבה"ד  - דצמבר 1976

ביקור נשיא המדינה דצמבר 1976

תערוכה בגני התערוכה

 

תערוכה בגני התערוכה

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים