דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של קהילת אנשי בה"ד 20 בשנים 1984-1985 בפיקודו של אל"מ שפיגל אנטול

סיפורה של קהילת אנשי בה"ד 20 בשנים 1984-1985 בפיקודו של אל"מ שפיגל אנטול

מאת: ירון נחושתן

תאריך עלייה לאתר: 25/05/2011

תאריך האירוע: 1985-01-01

מספר צפיות: 3189


מפקד הבסיס אנטול המשיך את משימת שיפור התדמית של הבה"ד והתחיל בשיפור רמת ההדרכה, המדריכים והסגל. |מאחר ובה"ד 20 הוא מאבני יסוד של כל חייל ובעיקר כל קצין חימוש, יש הכרח להביא להתאמה של תפיסה זו בדמות הבה"ד. למשל- קצינים לא רצו לשרת בבה"ד לא רק בגלל שזהו בסיס במרכז הארץ שהעבודה בו קשה, אלא משום שהקידום של קצין המתכוון לעשות קריירה, איטי יותר מאשר קידומו של קצין בשדה. הכוונה היתה לדמות את בה"ד 20 לבה"ד 1, בתוך חיל חימוש ובכלל צה"ל. בנוסף- הבעיה הידועה, הדימוי הלא גבוה של חיל החימוש שאף פעם לא היה במוקד הזרקורים. הסיסמה שאנטול דגל בה כדי להשיג את המטרות היתה נדושה משהו אבל בהחלט מחיבת- עשה לבד את כל מה שאתה יכול לעשות בכוחות עצמך. הדברים קיבלו משמעות נוכח המצוקה התקציבית שקימת למעשה תמיד.

 

המגמה שיש לנצל את כישוריהם של החיילים, חניכים וסגל, תכונותיהם הטובות והאמיתיות ולתת לכך ביטוי בתחרויות שונות, ולתת להם עצמאות ותחום מחייה רחב לפיתוח יוזמות ולפיתוח עזרי אימון והדרכה היתה נכונה. מגמה זו למשל, הביאה לכך כי מפקדים יסעדו בחדר אוכל עם חניכים מגמה זו למשל, הביאה לכך כי מפקדים יסעדו בחדר אוכל עם חניכים והחלוקה תהיה לפי ענפים. כן- נעשו  גם פעולות גיבוש, ימי ספורט ואירועים נוספים. מגמת הפתיחות היתה בדגש לשני ענפים- ענף אימון יחידות וענף אימון מפקדים. שם נדרשה תפיסה גמישה לפתרון בעיות שאין להן פתרון "בית ספר", כל פתרון לוגי ולא סכמאטי כדרך לפתרון הבעיה, אם ע"י הסגל או החניך, היה מקובל.
המוטיב האישי והיחס לחניך היה חשוב. למשל- בעבר צוער שרצה לדבר עם מפקדו, היה ניצב בקצה השביל, צועק/קורא למפקדו ומשוחח איתו ממרחק. זה היה משפיל, זה שונה כמו גם הכשרת קצינים וועדות הדחה. אשר לשינוי הפיזי,  סקר הנדסי קבע כי יש להרוס 27 מבנים כולל משרד המפקד. נאמן לגישתו, החליט לשקם הכל תוך ניצול הנגריה והמסגריה של הבה"ד, ענף ביסל"א נרתם למשימה עם החניכים שלו, והוגדרה תחרות בין המדורים.

 לאט לאט קיבלה התחרות מימדים של ממש, כולל בניית מועדונים, אחד ההישגים היה חשיפת מגרש  המסדרים של הצבא הבריטי, בטבורו של הבסיס בין האקליפטוסים. לאחר חפירה מאמצת של  כשני מטר וסילוק האשפה, נתגלה מגרש  המסדרים ששירת עשרות שנים קודם לכן את הצבא הבריטי.

בבסיס המגרש היתה רצפה, בשוליה במת אבן קטנה עם עמודים, על העמודים היו חרוטים סמלי היחידות הבריטיות השונות כולל סמל של הגדוד הארצישראלי. כתוצאה מהחשיפה, מגרש המסדרים של הבה"ד שונה למגרש חניה, והמסדרים הועברו למגרש הישן/חדש. פעילות נוספת חיצונית היתה קישוט ועיטור הבה"ד בסיסמאות שמטרתן היתה ליישמן בחיי היום יום בבה"ד. ב- 1985 זכה הבה"ד לקבל  את דגל היופי מטעם המועצה לארץ ישראל יפה.במת מגרש המסדרים הבריטי - שנחשפה

אנטול שפיגל

** רנ"ג גולדבר נפטר - זכרונות לברכה

 

 

 

חיפוש מידע

כניסת חברים