[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מש"א - הקדמה

@alt@

הקדמה


בידיהם חושלה הפלדה. בידיהם של עובדי מרכז שיקום ואחזקה (מש"א) 7100 ושל כל שאר אנשי חיל החימוש. היא חושלה בידיהם של מכונאים, מסגרים, חשמלאים, טכנאים, מהנדסים, מנהלי עבודה ומפקדים.
מאז ראשית מלחמת העצמאות ועד היום עסקו אלפי אנשים שעבדו בתנאים קשים, במלאכה האפורה, אך המופלאה, של בניין כוח השריון של צה"ל, ובכך תרמו את חלקם לבטחון המדינה ולהגשמת החלום הציוני.
ספר זה מאפשר להביט בראי הזמן על פועלו של מש"א, תחילה במסגרת חיל החימוש, וכיום בכפיפות מקצועית אליו ובכפיפות פיקודית לאט"ל (מקודם אג"א). הספר מאפשר גם התבוננות על קבלת ההחלטות במהלך שנות קיומו של המרכז, ולעמוד על החשיבות העצומה שהיתה לה בשעות המבחן הרבות שהיו.
אנחנו, אנשי מש"א ויחד איתנו אנשי אט"ל, מנת"ק ומפקדת קצין חימוש ראשי, על תרומתם האדירה, גאים בטנקי המרכבה הצעירים, יצירי כפינו, בטנקי ה"שוט" הזקנים שהשבנו להם - לא פעם ולא פעמיים - את נעוריהם, בטנקי המג"ח המשופרים, שלא היו מכירים את עצמם אילו יכלו להביט על דמותם בראי השנים, וביצירתיות הישראלית, שבאה לידי ביטוי בבניית תותחים מתנייעים ומרגמות כבדות מתנייעות ובהשבחתם.
במהלך מלחמות ישראל, תוך כדי הקרבות, הובאו אלינו כלי שריון פגועים מסוגים שונים. במאמץ משותף עשו אנשי מש"א ימים כלילות והפיחו בהם רוח חיים והשיבו אותם במהירות לשדות הקרב. בעת הצורך נשלחו אנשי מש"א לחזיתות השונות ועשו מלאכתם תחת אש. הישגים כאלה הינם ייחודיים למדינת ישראל, ובכך תרמנו לנצחונות צה"ל.
במש"א היינו עדים להתגבשותו של שיתוף פעולה מיוחד במינו והפריה הדדית בין אזרחים עובדי צה"ל לבין חיילים וקצינים בשירות חובה, בקבע ובמילואים. שיתוף הפעולה הזה הינו סוד הצלחתנו, והוא הניב את ההישגים הרבים שאליהם הגענו. אין ספק בליבי, ששיתוף הפעולה בין העובדים וועדיהם וארגון עובדי צה"ל ובין שדירת הפיקוד הוא שתרם לעשייה היום-יומית ולהשגת היעדים החשובים של מש"א.
מש"א התברך בעובדים ובמפקדים ששמם הולך לפניהם. כולם הותירו בו את חותמם. מרגשת במיוחד העובדה, שיש במש"א עובדים שהחלו את דרכם בו כנערים מתלמדים, ובארבעים שנות עבודה ואף יותר תרמו תרומה חשובה לבטחון המדינה.
הודות לרמה האנושית הגבוהה, שאליה הגענו בזכות הניסיון, הידע וההכשרות, והחזית הטכנולוגית הרחבה, שבה פועלים מפעלי המש"א בכל מגוון תחומי המתכת, המערכות האוטומטיביות, האלקטרואופטיקה ומערכות הניהול המודרניות, ניצב מש"א בשורה הראשונה של המפעלים המצליחים בישראל. בזכות כל אלה, הפך מש"א לארגון שאין לו תחליף. חשיבותו לצה"ל ולמערכת הביטחון כולה הינה מכרעת בתחומי הביטחון השוטף וההתעצמות, ובוודאי בשעת מבחן.
הצלחת מש"א באה לידי ביטוי בפרסים הרבים שהוענקו לנו במהלך השנים, כמו פרס קפלן, צל"ש האיכות הלאומי, פרס ראש אט"ל, פרס הרמטכ"ל וכוכבי היופי לתעשייה היפה. כמה מעובדי מש"א זכו בתואר עובד מצטיין וזכו לקבל את הפרס מידי נשיא המדינה.
מאות הביקורים של מנהיגי המדינה, מפקדי צה"ל, אישי ציבור ומשלחות צבאיות מחו"ל מהווים עדות על היות מש"א 7100 מקור גאווה לצה"ל ולמדינת ישראל כולה.
תודתנו העמוקה לאל"ם (מיל') משה גבעתי, שהקדיש כשלוש שנים למחקר ולכתיבת הספר, שהיו כרוכים בחיפושים בלתי נלאים אחר מקורות מידע. לצורך המחקר גבה המחבר עשרות עדויות מפי עובדים ומפקדים כדי לתאר באופן יסודי את תולדות מש"א.
על אף הוותק שלי במש"א, מהיותי קצין צעיר בתפקיד מנהל הייצור במפעל הטנקים ועד לתפקידי כיום, הופתעתי מאוד לגלות פרטים רבים שלא היו ידועים לי על תולדות מש"א. התרגשתי כאשר הבנתי איזו כברת דרך ארוכה עשה מש"א מבתי מלאכה זעירים, שהיו פזורים במרכז הארץ, ועד הגיעו למרכז האדיר והמודרני כפי שהוא היום.
בטוחני, שעתיד מש"א איתן וטומן בחוּבו הצלחות רבות בעלות חשיבות אסטרטגית, והכול בזכות אותם האנשים, שימשיכו לחשל את הפלדה בידיהם.

אל"ם אבי עובדיה
מפקד המרכזדברי ראש אט"ל

מרכז שיקום ואחזקה 7100, שהחל לפעול כבית מלאכה בסיסי במהלך מלחמת העצמאות ומאז הלך והתעצם, הינו אבן יסוד בעלת חשיבות אסטרטגית לתשתית של אחזקת הרכב הקרבי המשוריין בצה"ל. מאז הקמתו מתקיים בו שילוב מרשים של הגניוס היהודי עם מקוריות ויצירתיות, עם ניסיון מקצועי רב ועם עבודת כפיים. כל אלה איפשרו לחיל החימוש להפוך גרוטאות פלדה למערכות נשק מתקדמות, שסייעו לצה"ל להכריע את צבאות האויב במערכות ישראל. ב-1970, בעת שעמדה ישראל על פרשת דרכים באשר להחלטה בדבר ייצורו של טנק מערכה חדיש ומשוכלל - טנק המרכבה, לא היה ספק לאיש שרק מש"א, שצבר עד אז ניסיון עצום בשיקום כלי שריון וארטילריה, באחזקתם ובהשבחתם, יוכל לעמוד באתגר.
כמי שזכה להתחיל את דרכו הצבאית כקצין צעיר במש"א, ולאחר מכן לשרת בו בתפקידים שונים לרבות מפקד המרכז, ובתפקידי הבאים כקצין חימוש ראשי וכראש אט"ל, יודע אני את סוד עוצמתו של המרכז: האזרחים עובדי צה"ל. אנשים יקרים אלה, חדורי מוטיווציה ומסירות ללא גבול, הנושאים בחובם ידע מקצועי שערכו לא יסולא בפז, הם הם הנדבך המרכזי בפעילותו של המרכז. שיתוף הפעולה הפורה בין המפקדים לדורותיהם, לבין אנשי צבא הקבע וחיילי החובה והמילואים ולבין אותם אלפי אזרחים, הוא שמיקם את המרכז בראש המחנה הלוגיסטי של צה"ל. בעת היכנסי בשערי מש"א מתפעם בכל פעם לבי מחדש ומתמלא גאווה רבה לנוכח היכולת הטכנולוגית הגבוהה של המרכז, המציבה אותו בהצלחה מול יכולות של מרכזים דומים במדינות המתקדמות בעולם.
מאמין אני בלב שלם כי סיפורו של המרכז, כפי שהונצח בספר זה היוצא לאור לרגל שנת ה-50 למדינת ישראל, ישמש מקור כוח ומודל לחיקוי ויעניק עידוד רב לדורות הבאים של אנשי חיל החימוש, האזרחים עובדי צה"ל וכלל אנשי המערך הטכנולוגי-לוגיסטי של צה"ל.

האלוף עמיעז סגיס
ראש אט"ל


חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
גאון דוד ז פרץ אלון ז

כניסת חברים

חברים online