דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

עוקשי שלמה ז"ל

@alt@

גיל
בן 41 במותו

מלחמה:
מלחמת יום הכיפורים

מקום הנפילה:
תעלת סואץ איזור סיני ותעלת סואץ

תאריך עברי:
יג חשוון תשלב

תאריך לועזי:
01/11/1971

נולד בתימן בראשון ליולי 1930, להוריו מרים ושאול. הצעיר בין ארבעה ילדי המשפחה. למד ב"חדר". מגיל חמש עשרה התחיל לעסוק במסחר והתמחה בייצור אבק שריפה שמכר לערביי הסביבה. במסעותיו על פני תימן הכיר את צביה, בת השלוש עשרה ומאוחר יותר, כשבני המשפחה החליטו לעלות לארץ בעת מבצע "מרבד הקסמים", נישאו בעדן ועלו יחד לארץ. כשנה התגורר הזוג הצעיר בראש העין ומשם עברו למושב זבדיאל בדרום. כשנה שהה הזוג הצעיר במושב וניסה את כוחו בחקלאות, אולם ההצלחה לא האירה לו פנים והם עברו לרחובות.
בין 1950 ל-1954 שירת שלמה בצה"ל בחיל החימוש ולאחר שיחרורו עבד כפועל בעבודות שונות ברחובות. בשנת 1956 העתיק הזוג את מושבו הקבוע לשיכון "מורשה" ברמת השרון, ובמקום החדש החל שלמה לעבוד בעבודות בניין. כעבור זמן, נתקבל לעבודה כתפסן ב"סולל בונה" ועבד בחברה במשך שבע שנים עד שנפצע בתאונת עבודה בברגלו ובשל כך פוטר מהעבודה. הוא מצא עבודה אצל קבלנים מקומיים ברמת השרון וגם התפרנס משמירה. עובדה מיוחדת ראויה לציון: הוא בנה את ביתו במו ידיו וכמעט שלא נזקק לאנשי המקצוע.
ביטחון אינו צבא בלבד, דרושים אזרחים בעבודות ביטחון שחשיבותם לא בלבד שאינה נופלת מזו של חיילים במדים, אלא לפעמים אף עולה עליה. גם העובד בבגדים אזרחיים חייב לבצע את עבודתו לאורך הקווים כשהוא נתון לסיכונים מסיכונים שונים. כולל צליפה. עבודות אלו, המבוצעות בתנאים קשים ביותר, במדבר, כשהעובד לא מסוגל להגן על עצמו, כפי שעושה חייל. נוסף לכך הוא גם בודד ברוב המקרים. הכלים אינם המשובחים והמתאימים ביותר וברוב המקרים גם הזמן דוחק. על עובדים מסורים ונאמנים אלה של הביטחון נמנה שלמה, אשר בגיל מבוגר למדי לעבודות מסוג זה- בן 39, התנדב לצה"ל לעבוד כטרקטוריסט בהקמת סוללות עפר לאורך תעלת סואץ.
ביום קיץ לוהט, ב-22 ביולי 1970, עשה את עבודתו הקשה והמפרכת כרגיל, בשעה שהותקף ע"י צלף מצרי, אשר הטיב לקלוע ופגע בכלי העבודה החשוב ביותר של שלמה-בידיו. הצלף לא הרפה ממנו ובשעה ששלמה נפל פצוע מן הטרקטור, ירה בו כדור נוסף, אשר פגע בגבו. הפציעה הכפולה היתה קשה למדי ושלמה שכב למעלה משנה בבתי החולים ובבית, בקבלו טיפול רפואי. לבסוף מתברר שהפציעה בגבו היתה כל-כך קשה שלא יכול היה להחלים ממנה, וב-1.11.1971, נפטר.
השאיר אלמנה ושמונה ילדים, בהם תינוקת בת חודש, אותה לא ראה מעולם.
הוא היה יפה תואר, אהב את משפחתו והתגאה בה. היה עסקן ואיש ציבור, עזר לשכניו ומכריו בכל מצב שנדרש לעשות זאת. נזהר בקטנות כדי לא לבייש את הזולת והקפיד על מצווה קלה כבחמורה. אהב חברה ופעילות והיה פעיל גם בועד ההורים של בית הספר, בו למדו ילדיו. את כל הכנסותיו הקדיש לקידום ילדיו. היה בעל חוש הומור מפותח ואף כששכב על ערש דווי בתל השומר- ידע לנחם את כל אלה שנמצאו בסביבתו, צעירים בעיקר, שחיבבו את חברתו. הוא עודד אחרים אולם הוא עצמו כרע, נפל, בשל הסיבוכים בעקבות פציעתו בקו האש בחזית סיני.

בטחון אינו צבא בלבד, דרושים אזרחים בעבודות בטחון שחשיבותם לא בלבד שאינה נופלת מזו של חיילים במדים, אלא לפעמים אף עולה עליהם. גם העובד בבגדים אזרחיים חייב לבצע את עבודתו לאורך הקווים כשהוא נתון לסיכונים מסיכונים שונים, כולל צליפה. עבודות אלו מבוצעות בתנאים קשים ביותר, במדבר, כשהעובד אינו מסוגל להגן על עצמו, כפי שעושה חייל. נוסף לכך הוא גם בודד ברוב המקרים. הכלים אינם המשובחים והמתאימים וברוב המקרים גם הזמן דוחק. על עובדים מסורים ונאמנים אלה של הבטחון נמנה שלמה, אשר בגיל מבוגר למדי לעבודות מסוג זה, בן שלושים ותשע, התנדב לצה"ל לעבוד כטראקטוריסט בהשמת סוללות עפר לאורך תעלת סואץ.
ביום קיץ לוהט, ב-22 ביולי 1970, עשה את עבודתו הקשה והמפרכת כרגיל, בשעה שהותקף על ידי צלף מצרי, אשר הטיב לקלוע ופגע בכלי עבודה החשוב ביותר של שלמה - בידיו.
הצלף לא הרפה ממנו ובשעה ששלמה נפל פצוע מן הטרקטור, ירה בו כדור נוסף, אשר פגע בגבו. הפציעה הכפולה היתה קשה למדי ושלמה שכב למעלה משנה בבתי חולים ובבית, בקבלו טיפול רפואי. לבסוף מתברר שהפציעה בגבו היתה כל כך קשה שלא יכול להחלים ממנה ובראשון בנובמבר 1971 נפטר.


חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
שירי בנימין ז

כניסת חברים