דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורם של אנשי החימוש במבצע חומת מגן באוגדה 252

עבודתו של רס"ן רפאל קורנז מפורסמת אחרי 20 שנה במגירה - סיפור הגבורה של אנשי החימוש במבצע הקשה

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 31/12/2022

תאריך האירוע: 2022-03-29

מספר צפיות: 229


רקע למבצע

בעיצומו של ליל הסדר מרץ 2002 הגיעה הבשורה המחרידה על פיגוע התאבדות במלון "פארק" בנתניה, שעלה בחייהם של 29 בני אדם. 24 שעות לאחר מכן החליטה ממשלת האחדות, בראשותו של אריאל שרון, לפתוח במבצע "חומת מגן". ישראל נכנסה למערכה הזו במצפון נקי, לאחר חודשים רבים של מאמץ להנמיך את אש הטרור ושל ניסיון לבלום שורה ארוכה של פיגועי מתאבדים. במרץ 2002 הגיע מספר הקורבנות לשיא חסר תקדים: 135 בני אדם קיפדו את חייהם במעשי טרור. עם הזמן החל המוראל הלאומי להישחק וחלקים בציבור הלכו ואיבדו את הביטחון בעוצמתו של צה"ל. נראה היה כי רק פעולה משולבת בעומק מרכזי הטרור תביא למפנה בזירה. צה"ל יצא למבצע "חומת מגן" ב- 29 במרץ.

ישראל – מלוכדת ומגובשת כפי שלא הייתה שנים רבות שילמה מחיר יקר וכואב בחיי לוחמים. במהלך המבצע הצליח צה"ל להרוס תשתית טרור מבהילה ומסועפת- לרבות מפעלי נשק ואמל"ח ומוקדי מימון, ריגול והסתה – בכל אזורי הרשות הפלסטינית. במסגרת מבצע "חומת מגן" גויסה עוצבת "שועלי מרום" בסד”כ מלא מאוגדה 252 בין התאריכים 9 למאי עד 6 ליוני 2002. החטיבה גויסה תחת צו 8 במטרה לבצע פעילות באזח”ע, במהלך ביצוע אימון ליחידות החטיבה לפני התעסוקה בצאלים שונה יעודה והיא הופעלה ללחימה בגזרת חטמ"ר אפרים בעיר טול-כרם ת”פ אוגדת איו”ש. בתאריך 6/6/02 שוחררה החטיבה מהלחימה וכל הסד”כ הגיע לזיכוי ושחרור בימ”ח משמר הנגב.

סיפורם של אנשי החימוש במבצע

החטיבה ביצעה החזרה לכשירות וכוננות שהסתיימה רק בסוף חציון א' שנת 2003, בה הועלתה רמת הכשירות של כלל הצל"ם, הציוד והאמצעים שהוצאו מן הימ"ח למבצע לרמת מוכנות וכשירות גבוהה מאוד לשעת חירום. עם פתיחת מבצע "חומת מגן" גויסה עוצבת "שועלי מרום" בסד"כ חטיבתי מלא, פלק"ד העוצבה גויס בסד"כ של 3 מחלקות בפיקוד המ"פ ע"מ לתת מענה אחזקתי בדרג ב' לחטיבה. העוצבה החלה את אימוניה לקראת הגעתה לאזח"ע , אך לאחר כשבוע קיבלה שינוי משימה והגיעה לאיו"ש ולחמה בעיר טול-כרם, הפלק"ד התמקם במתקן האחזקה בבארותיים.  למרות שהתאפשר לשחרר מס' אנשי חימוש בפלק"ד במהלך המבצע בחזרה לביתם, בחרו אנשי החימוש בפלק"ד, להישאר בגזרת הלחימה ולתת מענה אחזקתי לכוחות הלוחמים של החטיבה וזאת תוך גילוי מוטיבציה רבה ודבקות במטרה הראויה לחיקוי. בסיומו של המבצע נערך תהליך ארוך ויסודי שארך כשנה של ביצוע החזרה לכשירות לכלל הצל"ם והאמצעים במחנה משמר הנגב ע"י מערך האחזקה בחטיבה.

תמונות אנשי החימוש במבצע

חיפוש מידע

כניסת חברים