[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מבצע חומת מגן - חילוצים בתנאי שטח קשים

@alt@

חיילי החימוש ביצעו תיקונים, חילוצי רק''מ ואף נטלו חלק במשימות אגמיות: טנק שנפל לתעלה בכניסה לשכם, טנק שהתהפך בכניסה לתוך וואדי צר ברמאללה, מיכלית ממוגנת שעלתה על מטען והחלה לבעור בציר העליה בהר עיבל ועוד.

אנשי האחזקה הגיעו ראשונים לכל מקום ומערך החימוש התגלה במלוא עוצמתו. ''עמדנו באתגר של להיות חיל חימוש בלחימה, הוכחנו שאנחנו גוף מלוכד, מקצועי חיוני ותומך, כזה שנכון לכל משימה, תהא אשר תהא''

הטנקים שנולדו במלחמה

''טנקים לא יוכלו להגיע לידי מלוא השפעתם האפשרית בשדה הקרב, אלא אם יפעלו לצידם ולמענם סיוע האש, האספקה והאחזקה - אשר עליהן נשען הכוח המשוריין להשגת אותה רמה של מהירות ושל כושר צליחת שטחים

''. ]מדברי אלוף חיים לסקוב, )לימים הרמטכ''ל( בהקדמה לספר ''אורחות שריון'', הוצאת ''מערכות'' 1956, לפני ''קדש''[

גם במטה הכללי הרעיפו שבחים ומחמאות על אנשי חיל החימוש בגין רמת הביצוע הגבוהה שהופגנה במהלך המבצע שבאה לידי ביטוי במתן מענה אחזקתי איכותי, מקצועי, בזמן אמת. ובעיקר בגין תהליך ההכנה הארוך של כלל מערך האחזקה בנושא שיפור המוכנות והכנת הכוח.

בפורום חשיבה שנערך במטה הכללי ציין האלוף אודי אדם: ''תחום האחזקה ראוי לציון, זהו מודל שיש לחקות ולהשליכו על תחום הרפואה והתחזוקה ''

חילוץ בשכם

בלילה גשום וחורפי, עשתה את באזור שכם דרכה מרכבה סימן 2 במסגרת סיור בט''ש. לפתע מבצע הטנק בלימת חירום בעלייה ומחליק, זחליו ננעלים, והטנק מתהפך על צידו במורד אחת הגבעות באיזור. קנה הטנק טעון בפגז ומקלע המאג טעון בכדורים. ''נוכחנו שהטנק נמצא במצב חילוץ קשה, הגישה לטנק הייתה קשה מכיוון שהטנק נמצא על הטרסה'' נזכר רס''מ יואב אלחדד:'' בחוץ ירד שלג וכל איזור החילוץ מלא בבוץ הבאנו דחפור D-9 ולאחר מאמצים מרובים וירי מסביב הצלחנו להפוך חזרה את הטנק''.

חילוץ בהר ברכה

 ''ביום שישי אחה''צ'', מספר מפקד סדנת בקעות בעת המבצע רס''ן אפרים צוריאל: ''קיבלנו הודעה על תקלה בנגמ''ש בהר ברכה, הנסיעה בציר להר ברכה ידועה כמסוכנת מאוד, ובעבר גבתה חיי אדם מירי צלפים שהתמקמו על הגבעות. כאשר הגענו ליישוב התקבלנו על ידי התושבים בזרועות פתוחות ולאחר תיקון הנגמ''ש הזמינה אותנו אחת המשפחות לארוחת ליל שישי. תוך כדי העבודה,'' מספר צורי, ''נשמעו הדי יריות ופיצוצים מאיזור הקסבה של שכם. הידיעה והסיפוק הרב שהנגמ''ש שתוקן חוזר למערכה ובכך מגן על חיי הלוחמים הייתה לאורך כל המבצע נר לרגלי אנשי החימוש''.

חילוץ באיתמר

מספר רנ''ג ישראל קציר'' באחד הלילות נתקע טנק ליד הישוב איתמר, על צלע הר, כשהוא חשוף לירי צלפים מכיוון הכפרים שבסביבה, אותרה תקלה של דליפת דלק ממיכל הדלק שחייבה תיקון ממושך בן מס' שעות, גררנו את הטנק לשטח פחות מסוכן, והצבנו סביבו חומה של כלי רכב ונגמ''שים, אנשי החימוש עבדו כל הלילה ללא תאורה מחשש לפגיעה על ידי צלפים, ולאחר שעות רבות של עבודה מאומצת חזר הטנק לפעילות מבצעית''.

 

לא מתרגשים ביחש''מ 650

במהלך מבצע ''חומת מגן'' גילו קציני היחש''מ, הנגדים והחיילים מוטיבציה ומקצועיות יוצאת דופן בעיקר בעת ביצוע משימות האחזקה ומשימות החילוץ אשר התבצעו לרוב תחת אש. כיתות האחזקה של היחש''מ פעלו בשיטת ''נהג מרוצים'': כאשר כוח לוחם יצא מהערים הפלשתיניות לצורך רענון, כיתות האחזקה הגיעו אליו וביצעו טיפולים ותיקונים במקום.מערך האחזקה ביחש''מ 650 פעל ללא דופי ואפילו זכה לשבחים רבים, הגדיל לעשות הרמטכ''ל בכנס נגדים כשאמר כי הוא מוקיר את עבודת היחש''מ של פיקוד המרכז במבצע ''חומת מגן'' ומעריך אותה.

בלדה לאיש החילוץ

כמו מלאכתו של צורף או שען

איש החילוץ הוא מגה מקצוען

מיומנות, רגישות, נסיון וחכמה

בעיתות של שלום ובעת מלחמה

כי המוטו שלו ברור וידוע

בלי כיצד בלי מתי בלי היאך ומדוע

ובכל פעם מחדש עולה ההוכחה

כשחוזר האמל''ח ללב המערכה

 

 

 

לצפיה בתוכן באתר בפורמט PDF - לחץ על הקישור 

(יתכן שתצטרך להקטין את גודל התצוגה)

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online