דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מפקד האגד אל"מ הרצל איסקוב מספר על תפקידו ושירותו

מפקד האגד אל"מ הרצל איסקוב מספר על תפקידו ושירותו

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 12/12/2021

תאריך האירוע: 2022-03-12

מספר צפיות: 1485


 

עיקרי הדברים

שמי הרצל איסקוב אני מתגורר בראשון לציון. נשוי לאורטל ואב לשני בנים הראל ועומר. משרת בצה"ל 27 שנים כמעט כל התפקידים שלי היו בשטח.

קישור לאלבום התמונות של הרצל במאגר המורשת

תפקידים ששירת בהם

  1. קצין הטכנולוגיה והאחזקה של חטיבה 7 זה תפקיד משמעותי מאוד בתקופה שהיא מאוד מאתגרת אחרי מלחמת לבנון השנייה.
  2. משם סיימתי את תפקידי בפיקוד הצפון ועברתי לפיקוד הדרום ואחד התפקידים המהותיים שעשיתי בהיבט הפיקודי זה מ"פ פלוגה 831 פלוגה שאז הייתה ביחשמ היום היא חלק מהאגד פלוגת רקם משמעותית שעושה טיפולים יזומים מורחבים לכלל הרקם של צהל תפקיד עם אחריות מאוד מאוד גדולה על אנשים למעלה מ400 אנשים שהיו שם, בתפקיד זה  סוכמתי לתפקיד סגן אלוף.
  3. עברתי להיות קצין טכנולוגיה של אוגדה 80 בפיקוד הדרום, תפקיד מאוד מאתגר לאור הגדר הקרובה למצרים כל המעבר והסתננויות והמעבר של הסודנים ופח"ע שהיה באותה תקופה תפקיד גם מרוחק מאוד בקצה הדרומי של מדינת ישראל אבל מצד שני הוא גם מאוד מלמד.
  4. תפקיד באיוש קצין הטכנולוגיה והאחזקה של איוש זה היה בדיוק באירוע של שובו אחים באירוע של החטיפה של שלושת הנערים והרצח שלהם אירוע מאוד מורכב בהיבט שהתחיל להיות שם גודל השעה אירוע מפגע היחיד תפקיד מאוד מאוד עוצמתי להיות אחראי על מערך כזה של טכנולוגיה ואחזקה וכשירות שיאפשר ללוחמים לבצע את המשימות שלהם באיוש.
  5. מפקד מצל"ח - אחרי שסיימתי את התפקיד הזה עברתי למצלח הייתי מפקד מרחב זה כבר מפקד יחידה אחריות על רשת החלפים ואספקת החלפים על כלל הגזרה המרכזית והדרומית של הארץ. אירוע מורכב לוגיסטית וגם פיקודית מאחר שאתה מפקד שם על 700 אנשים סך הכל לא תפקיד שהוא קשור להיבט המקצועי בטכנולוגיה ואחזקה יותר היבטים לוגיסטיים של אחסון של שרשרת אספקה. מבחינתי אחד התפקידים המלמדים יותר ומשם עברתי להיות מפקד מצלח תפקיד אלוף משנה אחריות על כלל שרשרת אספקת החלפים של צהל הקמה של רשת חלפים הארצית ואני חושב שזב מה שלימד אותי בעיקר איך להסתכל על שירות ואיך לתת שירות טוב יותר לקצה המבצעי שהוא מאוד ניזון ממה שאתה נותן לו בכשירות היום יומית שלו.
  6. מפקד אגד אחזקה ארצי - אחרי שנה בתפקיד שהתאחד מצלח למראה שזה מרכז אחזקה אחוד באתי להיות מפקד האגד האחזקה הארצי תפקיד שאחראי באמת על ייעוד וכשירות וזמינות צהל תפקיד מאתגר. בהיבט של הפושי בהיבט הפיקודי לפקד על 5 גדודים ועל עוד יחידה בפריסה ארצית אתה יכול להתחיל יום בצנובר ולסיים אותו בחיון בקצה השני של מדינת ישראל זה בעיקרון ככה על התפקידים שביצעתי.

חזון האגד:

סך הכל האגד יש לו אחריות כלכך ייחודית, זה לתת מתן מענה אחזקתי טכנולוגי בדרג השדה בשביל להבטיח כשירות וזמינות צהל בשגרה בחירום ובמלחמה.

עיקר העיסוק שלנו מתחלק לכמה רבדים,

  • פעם אחת את כל יחידות המילואים זה אומר שאם יש עכשיו לחימה שיחידות המילואים צריכים לצאת עם הרקם שלהם ולצאת אז האגד אחראי פעם אחת לתחזק ופעם אחת לוודא שכל הדבר הזה יוצא החוצה.
  • הדבר השני זה כל יחידות ההכשרה כל מה שקשור להכשרה בצה״ל אם זה שיזפון בהל״צ מצל״ח בדרום הארץ. האגד אחראי על הזמינות היומיומית שלו וכמובן לכל מה שקשור לדרגי שדה מיני יחידות שאנחנו נותנים להם מענה שהוא מלא.

לאגד יש לו פריסה מאוד רחבה הוא אחראי ברשת על כלל האחזקה ממטולה ועד אילת זה אומר לתת אחזקה שהיא בתוך רשת רציפה לכלל היחידות ולתת גם בדרג גבוה את מה שהם לא מצליחים לעשות ואנחנו אחראים לעשות את זה.

מפקדי האגד

יש לנו מג"דים שהם אחראים על האחזקה במרחב שלהם בהתאם לחיבור שלהם. במרחב שזה אומר לתת שירות כל אחד במרחבו ולדעת לייצר גם עבודה שוטפת בתוך הרשת בין הגדודים באגד.
בשביל זה יש לנו מטה, המטה של האגד יש בו גם הפעלה יש בו גם תכנון והנדסת ייצור בשביל לוודא שכל הדברים האלה קורים, בתוך התהליכים וגם אמן שאחראי על כל הדברים ה מוסדיים פנימה וגם לאפשר לאנשים גם בתקשוב גם בתשתיות לעשות את המשימה שלהם.

אנחנו ברשת מסתכלים הרבה על האחזקה האפקטיבית שיודע לבצע את המשימה שלו ביום יום.  

וגם בסוף אנחנו מייצרים כל מיני כלים בעידן של הרשת בעידן של הדיגיטציה בעידן של התהליכים לעשות אותם בטיב איכות, שהאיכות שלנו תהיה מיטבית שיוצא אל הצרכנים שלנו שהוא בקצה המבצעי. שנדע לתת שירות מיטבי שירות של נורמות וסטנדרטים שהם הכי גבוהים ושנדע לייצר שותפויות בתוך המרחב בשביל לתת ערך מוסף משמעותי בשביל לעמוד בייעוד שלנו.

 

האגד מסייע לאוכלוסיית המדינה בתקופת הקורונה

אנחנו כרגע נמצאים בסוף שנת 2021 אבל חשוב לי לתת שנייה אחת קצת על תחילת 2020 והקורונה כי זה משהו שהוא ברצף, אז פעם אחת האגד יש לו כמו שדיברתי גם בעבר יש לו  פו"ש שהוא מוסדר, יש מפקד אגד, יש מגדים, יש מטה יש לו יכולת לשנות ולבצע כל מיני תפקידים בגלל שהיררכיה שלו היא מוסדרת יש לו אנשים מאוד מאוד טובים שיודעים לעשות. אז בקורונה אחד הדברים שקרה במדינה עצמה שכלל המדינה. באזור אפריל היה עוצר מלא האגד קיבל אחריות לשנות את המשימה שלו מאגד שנותן אחזקה ליחידות למטה לאגד שהולך ומחלק אריזות מזון למעלה ממיליון מבתי אב.

זה נקרא מבצע משמרות הזהב האגד יצא למחזות וחילק מנות הנגדים שלו החיילים שלו האזרחים עובדי צה״ל שלו משימה לאומית מאוד מאוד מורכבת מאוד חשובה בתקופת הקורונה וידענו לעשות את זה במקביל לעבודה השוטפת בתוך צה״ל עצמו.
 בתוך זה גם עם המעלה של הזמן היינו צריכים לשמר ולעצור את שרשראות ההדבקה של החיילים שלנו של הנגדים שלנו לא יידבקו ונוכל לתת רציפות והמשך בתוך צהל אז ידענו לעשות באופן מיטבי זה שרשראות ההדבקה תמיד נעצרו ידענו גם לעקוף את זה בשביל להמשיך לתת אחזקה ואת כל מה שיש מסביב.

אגד בתנופה

 במקביל עשינו הרבה תהליכים, שזה נקרא אגד בתנופה, זה הרבה תהליכים של הרחבת הרשת ומיקוד באחזקה שוטפת בתוך היחידות אגד בתנופה.

  • דברים נוספים שנגענו הרבה בדיגיטלי הקורונה אפשרה לנו להבין שאפשר לעשות דברים בזום אפשר לעשות דברים בתוך וי סי ואז נכנסנו והכנסנו מוקדים בתוך האגד.
  • התחלנו לחלק טאבלטים לעשות אחזקה בתצורת טאבלטים מוקדים ואפליקציות וכל מיני כיוונים שקראנו להם ״אגד בתנופה״

מבצע שומר חומות

שיא שלו עד עכשיו היה מבצע שומר החומות שהאגד היה לו מספר אחריויות. האחריות הראשונה שהייתה לנושא קודם כל הגדודים הצפוניים שלנו ברגע שהוכרז שומר החומות היינו צריכים לרכז כוחות, להוריד את חטיבה 1 וחטיבה 7 מרמת הגולן להביא אותה לגזרת עזה. שני הגדודים הצפוניים שלנו עשו שם ריכוז מאמץ באופן מלא טיפלו בכלים ועשו את הכל להעלות אותם בכשירות שהם מיטבית לכיוון שטחי הכינוס במרחב אוגדת עזה.

במקביל לזה ותוך כדי לחימה, האגד נתן מענה מיטבי בחטיבות כוח כיתות אחזקה בנשקים מטכליים ביחידות אחזקות חוץ כל מה שקשור לכשירות רכב בט"ש וכל מה שקשור לרכב המנהלתי.

מכפילי כוח, קיבלנו רק שבחים גם מפיקוד הדרום וגם מהחיל מאחר שהאגד הפקיד את העוצמה שלו אבל בואו לא נשכח ששומר החומות זה יחסית מבצע שהוא בעצימות נמוכה לעומת מה שיש לנו בתוך האגד. אבל עדיין בחנו את התהליכים בחנו במה אפשר להשתפר אני חושב שהאגד נתן מענה מיטבי ושומר החומות גם הוכרז מבחינתנו כמבצע מוצלח באגד.

הטיפול בפרט באגד

אחד הדברים החשובים בתוך האגד אחרי כל מתן מענה האחזקתי והאחזקה האפקטיבית זה האנשים. שבה בשביל לייצר מנגנונים שהם אפקטיביים ותוצרים שהם ברמה שהיא גבוהה לאור הקושי שיש כאן. הברזלים לא יודעים לעשות את זה. לא הטנקים זה האנשים אז אחד הדברים שחשובים לנו ביותר זה האנשים!

 תקופת הקורונה היא שנה כלכך מורכבת, היה לנו גם ריחוק חברתי ואחד הדברים שאנחנו משתדלים להביא ואנחנו מביאים זה אחרי הקורונה לעשות את הקירוב הלבבי הזה.

 אנחנו משתדלים מאוד לטפל בחיילים לאפשר לעשות טיולים וימי גיבוש והוואי וכל מה שקשור בזה כי הגיבוש זה ראשית הצירים.

לכן יש לנו הרבה פעילויות כרגע כל הפלוגות כבר עשו טיולים או שאוטוטו מסיימים. מופעים של טקסים למצטיינים ומופעי יום העצמאות וכל מה שקשור שנוכל לחבר את האנשים לעשייה מלאה וגם במקביל לזה אנחנו מגדירים הרבה מצטיינים חיילים אנשי קבע אזרחים עובדי צה״ל.

 בשביל לעודד ולתגמל את מי שמקדם את התפיסה את מי שיוצר תהליכים שהם איכותיים ומי שנותן מענה טוב יותר לקצה המבצעי זה משהוו שאנחנו מקדישים בזה הרבה מאוד זמן ומשאבים.

 אבל כל זה קורה מתוך אמונה שאנחנו חייבים לעשות את זה אי אפשר להתקדם בתהליכים שאנחנו רוצים אם דברים האלה לא קורים בקרב האנשים ואני חושב ששאנחנו מאוד מאוד משמרים את ואני גם שמח שאנחנו עושים את זה.

היחש"מים והאגד השתתף בכל מלחמות ישראל ואנשים שנמצאים בקצה המבצעי בלב העשייה בלב התופת זה אנשי הטנא והגדודים שלנו מבחינת השכול זה לא פסח גם עלינו, אבל אנחנו יודעים גם לשמר את זה ויודעים גם להוקיר את זה ויודעים גם לעשות טקסים שמציינים

 כי אנחנו בתוך האגד מאמינים שמי שלא מכיר את עברו, ומי שלא מתעסק בעברו, כנראה גם לא יידע להתעסק בעתידו.

 לכן זה מאוד מאוד חשוב לנו בתוך המורשת ואנחנו עוסקים בזה ולסיכום אני אומר שאגד טכנולוגיה ואחזקה ארצי זה עוצמה מאוד מאוד גדולה בשעת מלחמה ובשעת שגרה יש לנו משימה עם משמעות מאוד מאוד גדולה. כי ללא המענה האחזקתי וללא שלא נבין שהעוצמה הצבאית והרק״ם והאמסל״ח והצל״ם אם הוא לא יהיה כשיר סימן שלא ננצח במלחמה והמשמעות מאוד מאוד גדולה האגד יודע לעשות את זה בסנכרון בחיבור הוא יודע לעשות את זה בתוך הרשת ולגבות אחד את השני אני באופן אישי מאוד מאוד שמח לשרת בתקופה הזאת, וגם בעוצמה הזאת.

 ואני מאחל לכולנו שתמיד יהיה לנו רק הצלחות שנמשיך להתפתח ונמשיך להתעצם ושנמשיך להביא רק בשורות טובות לכולנו ולהיות אגד משובח משמעותי בשגרה ובחירום ובמלחמה תודה רבה!

 

 

 

 

חיפוש מידע

כניסת חברים