[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

רנ''ג במילואים אילן סרויה

@alt@

פרוייקט ''נגדים מספרים'' – סמ''ר אנטונינה קרפוב מיחידה 'אגד אחזקה 653' מראיינת את רנ''ג אילן סרויה (מפקדה לשעבר) שפרש לאחר 25 שנים בצה''ל בשנת 2009 בתפקיד מנהל עבודה אופטיקה.

אפריל 2017

פרוייקט ''נגדים מספרים'' מביא את סיפורו של חיל הטנ''א במרוצות השנים דרך עיניהם של נגדי החיל לדורותיהם. סיפור זה שזור עם התפתחותו של החיל דרך האתגרים המבצעיים היחודיים בהם עסקו נגדי החיל וביניהם רנ''ג אילן סרויה.

א. רקע כללי

רנ''ג אילן סרויה נולד ב17 במאי בשנת 1967 בביה''ח סורוקה שבבאר שבע.אילן גדל בב''ש ולמד בתיכון מקיף ג' שבעיר,בתיכון למד בגמת  מחשוב ובקרה ואת הלימודים סיים בהצטיינות. בשנת 1990 אילן התחתן עם בחירת ליבו וכיום הוא ומשפחתו גרים בנחל עשן שבב''ש יחד עם ארבעת ילדיהם. בשנת 1988 אילן נכנס לשירות קבע, מהשנה הנ''ל עד שנת 2009 אילן שירת שירות סדיר ביחש''מ 653.בשנת 2009 בהיותו דרגת רס''ב, אילן  יצא לפרישה. התפקיד האחרון אותו ביצע היה מנ''ע אופטיקה.
 לאחר שיחרורו חזר אילן מספר פעמים לשירות מילואים ביחש''מ כאשר באחת מהפעמים באפריל בשנת 2013  קיבל דרגת רנ''ג.

אילן חזר שוב לשירות  והתגייס בתור אזרח עובד צה''ל ליחש''מ  בו שירת את כל שירותו .

ב. שירות צבאי

אילן התגייס לצה''ל באוגוסט בשנת 1985, לאחר הטירונות נשלח אילן לבה''ד 20 לבצע קורס יסוד ''מכשירן רק''מ שוט קל וטירן'' (המקצוע עסק בטנקים הראשונים שהיו קיימים בצה''ל).

לאחר הקורס שובץ למחנה נתן שבב''ש ליחש''מ 653  שבו שירת עד תום תקופת שירותו בחובה, קבע ובמילואים.

ג. מסלול השירות - תפקידים שביצע רנ''ג אילן סרויה לאורך שירותו:

 • בשנים 1985-1987 מכשירן אופטי.
 • בשנת 1987 עבר להיות מכשירן רק''מ, בתפקיד הנ''ל אילן הסב את כל טנקי השוטים והכניס בהם בק''ש (בקרת אש). בתפקיד זה ביצע מקפצה טכנולוגית.
 • בוחן אמר''לים (אמצעים לראיית לילה) וביצע את התפקיד הנ''ל במשך 6 שנים. 
 •  מפקד מחלקה, בתקופתו זה היה תפקיד מנ''ע אופטיקה בו תפקד במשך 15 שנה עד לפרישתו. 

במהלך תיפקודו בשלל התפקידים אותם ביצע במסלול שירותו הציע מגוון הצעות ייעול שהתקבלו שהביאו לשיפור דרכי עבודה וחיסכון משאבים רבים של צה''ל.

אילן הוביל תהליך הכשרת מעבדת אופטיקה לתקן איזו 9000 שזהו תקן בינלאומי והובלת הסדנא בה שירת לרמת מקצועיות גבוהה מאד בתחום השירות ואף מגוון תחרויות שבהן הובאו מקומות ראשונים וגאווה רבה ליחש''מ.

תפקידים נוספים שביצע אילן בנוסף על תקידו -    ממונה בטיחות בקרינה כחלק מתפקיד מנ''ע אופטיקה, בנוסף, היה קצין בטיחות ועבר מגוון הכשרות וקורסים בתעשיית האלקטרואופטיקה במפעלים אזרחיים.

כתרומה עיקרית שאילן תרם לפקודיו זה לימוד של עקרונות עבודה, שיטתיות, סדר וארגון.

אילן דוגל ב''עקרון מיסטר פיקס'' שזהו הפרפקציוניזם, חיילים ששירתו תחת פיקודו של אילן סיפרו כי משרות מבוקשות באזרחות קיבלו אותם בברכה בזכות התכונות שרכשו מאילן כגון המוסר עבודה הגבוהה, המשמעת, המקצועיות, הסדר והארגון.

אילן סיים את שירותו ביחש''מ עם טעם של עוד, גם כשחזר למילואים נחשב כאיש משפחה בעיני הסגל.

מפקדים וחברים לשירות שהותירו בעיני אילן רושם רב במהלך שירותו :

 • גאיידא תמיר - מ''מ אופטיקה מחנה שמשון
 • מאיר רבה - מ''מ אופטיקה ג'וליס
 • מנהלי עבודה ששירת עימם ביחש''מ
 • וקנין משה מנ''ע אופטרוניקה
 • וקנין יורם מנ''ע אופטורוניקה

 

ד. אתגרים מרכזיים בתקופת השירות

 • ברמה האישית והמקצועית אילן נדרש להתמודד עם ניסיון העברת האחזקה לחברות אזרחיות. האתגר המרכזי  היה להוכיח שהעבודה אשר הם מבצעים ברמתם נותן מענה מצוייןלצה''ל , ושהדבר הנכון להשאיר אותה בצה''ל ולבצע אותה על הצד הטוב והמקצועי ביותר.
 • אילן אותגר  בכך שעם הזמן שעובר והטכנולוגיה מתקדמת מגיעים לצבא אמצעים חדשים שיש צורך ללמוד אותם ולהתמקצע בהם.
 • במקביל לאתגרים הללו היה צורך לעמוד במשימות שמעבר לעבודה שביצעו כמו לבצע משימות אישיות, מקצועיות וצבאיות (מלחמות, אבט''שים, תפקידים בבסיס וכ'ו).
 • כמפקד וחונך קיבל כמות מכובדת של חיילים מאתגרים, שהגיעו עם מוטיבציה נמוכה, דבר שבא לידי ביטוי ביחס אישי, אוזן קשבת, לבצע ביקורי בית, לתת טיפול חברתי ועוד...

ה. תרומת חיל הטנ''א לביטחון מדינת ישראל בתקופת שירותך

במהלך שירותו הצבאי חווה אילן מספר רב של אירועים:

 1. האינתיפדה הראשונה
 2. האינתיפדה השנייה
 3. מבצע חומת מגן
 4. מלחמת לבנון השניה
 5. מבצע עופרת יצוקה
 6. מבצע עמוד ענן- במילואים
 7. מבצע צוק איתן-במילואים

בתקופות הנ''ל התרומה העיקרית של מחלקת אופטיקה הייתה אחזקה והחזרת כשירות של כל היחידות הלוחמות והכנת היחידות.

אנשי החימוש במחלקה עבדו 24 שעות על מנת להכשיר מכשירים לזמן מלחמה.

ו. אירוע מכונן במהלך השירות

האירוע המשמעותי במהלך שירותו של הרנ''ג אילן סרויה היה הפרוייקט  בצאלים להסב  כ-180 טנקים ממכנים לממוחשבים והכניסו מערכות בק''ש. אירוע זה היה משמעותי מאוד עבור אילן ודירבן מאוד את אילן להשאר שנים נוספות בקבע.

ז. מאפיינים ייחודיים של חיל הטנ''א בעיני אילן - המאפיין הייחודי הוא שהסדנא בה שירת אילן זו סדנא ''מכפילת כח'' שהכפילה כח עבודה בחיל.

ח.  בתה של עמיתה לעבודה של אילן שעבדה איתו שנים ארוכות נפטרה בפתאומיות ממחלת הסרטן.אירוע זה היה מאד קשה, אילן ועמיתתו חברים קרובים לכן הכיר את בתה נצעירה בת ה - 20 ,האירוע הפתאומי גרם לזעזוע רב.

ט. סיכום

אילן סיכם את 25 שנות שירותו כתקופת זמן שעברה מאד מהר כהרף עין, רוב השנים היו  טובות ופורחות עם הרבה עשיה, התפתחות והשקעה.

השנים האחרונות היו פחות קלות גם עקב הזעזוע שנגרם עקב מוות פתאומי של בתה של עמיתה לעבודה, עוגמת נפש הייתה חווית הקיצוצים מצה"ל שבגינה נפרד בצורה כואבת מהרבה עמיתים לעבודה השתחררו מצה''ל.

י. תמונות מהשירות

טיול נגדים בים המלח (2010)

יום גיבוש (2008)


 

שחרור חיילות (2006)

 

סיור באינטל (2004)

 על האש מחלקת אופטיקה (2003)

על האש מחלקת אופטיקה (2003)

ערב נגדים (2004)

פירוק עין השלושה (2003)

  יום כיף בבריכה (2004)

יא.סיכום הפרוייקטור

כנגדת שמשרתת בפלוגת אופטרוניקה אותה אילן ניהל בעברו ועובד בה כיום חוויתי חוויה מעצימה מהפרוייקט ''נגדים מספרים'', גיליתי על אילן המון דברים שלא ידעתי עד תחילת הראיון איתו, למדתי המון ונהנתי במיוחד לשמוע על עברו.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים

חברים online