[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים  צביקה גפן

@alt@

  רס''ן יצחק צרויה מראיין את  אל''מ במילואים  צביקה גפן שבתפקידו האחרון היה רמ''ח אחזקה באט''ל ופרש מהשירות בשנת 2013

מלחמות ישראל ואירועים מרכזיים

  • מלחמת לבנון השנייה, מבצע ''עופרת יצוקה'' , מבצע ''חורף חם'',
  • מבצע עמוד ענן.

אותות

מצטיין רמטכ''ל סדיר , אות השירות המבצעי ואות המלחמה לבנון השנייה.

השירות הצבאי

בשנת 1983 התגייס צביקה לחיל החימוש , שירת בתפקידים קח''ש גדוד ביה''ס למ''כים , מפקד סדנה 831 , עוזר קחש''א ''עוצבת הפלדה'' קצין חימוש אוגדה 560 , קצין חימוש אוגדת עזה, מפקד חימוש פיקוד דרום, רמ''ח אחזקה.

בשנת 2001 הועלה לדרגת אל''ם ומונה למפקד חימוש פיקוד הדרום , תפקיד אותו מילא עד שנת 2010 את רוב תפקידיו ביצע בפיקוד הדרום ומרחבו.

במהלך תפקידו בנה צביקה מחדש את כשירות '' פלדה רכה '' – חילוץ לכודים מרק''ם כשירות זאת נועדה לתת מענה ללכודים בכלי רק''ם הפועלים במרחב אזח''ע תרגולת זו פותחה כלקח מעליית מספר טנקים על מטעני גחון והעובדה כי בצה''ל לא היה מענה נכון לחילוץ הלכודים מהכלי שעלה על מטען פותחה תרגולת זאת. כשירות זאת כובשה לפקודה מטכ''לית שהפעילה בו  זמנית כוחות מהאוגדה ועד למטה הכללי, כמו כן נבנה באוגדה מענה בדמות רכב ייעודי לחילוץ לכודים, לטנקי חילוץ וכדומה.

בוצעו דברים נוספים לארגון מחדש של מערך האחזקה כמו גם : מיסוד המטא''מים (קציעות מחנה נתן ) ומביצוע סופי של האלמ''רים. בוצע מיסוד מרכזי אחזקה במרחב אזח''ע , נבנה חמ''ל אחזקה ועוד. בתחום המבצעי בוצעו תרגילים פיקודיים חשובים אשר לימים הביאו לגיבוש תפיסת האחזקה לזירה המערבית, בוצעו תרגילים והתכוננות לפני כניסה לתעסוקה מבצעית של חטיבות לעזה, כמו כן נקבעה תפיסת הפעלה חמ''ל האחזקה החימוש בפיקוד.

במהלך תפקידו התקיים מבצע '' עופרת יצוקה '' ברצועת עזה , המבצע הפתיע את מערך האחזקה אך על אף זאת הצליח מערך האחזקה לתמוך תמיכה מרשימה ולתת מענה מיטבי, זמינות הכלים במבצע הייתה גבוהה מאוד.

בתקופתו פותח מנגנון '' הזרוע הדרומית '' , מנגנון טיפול ופיתוח כוח אדם , בעיקר קצינים הדבר תרם להבאת קצינים טובים למערך הפיקודי ונעשה כדי לפצות על חוסר בתפקידים מרמת סג''ם ועד לרס''ן הן ביחידות זרוע היבשה והן ביחידות פד''ם מימוש המהלך הביא לשגשוג בכמות הקצונה ובאיכותה.

בתחום האמל''ח והטכנולוגיות הייתה קפיצת מדרגה אדירה, היציאה מעזה , שינויים בגזרה והוספת משאבים הביאו הזדמנויות חדשות , חימוש הפיקוד עסק בתחומים רבים כמו גם מערך בלוני התצפית בעזה , עזה הפכה לשדה הניסויים הצה''לי , חוזק הקשר עם החט''ל והבנה שתפקיד רמ''ד טכנולוגיות הוא תפקיד הנדסי גולת הכותרת הייתה פרויקט ''שעון חול '' שמולו נקבעה תפיסת אחזקה מלאה ונבנו כוחות אחזקה בהתאם, צביקה ראה בפיקוד הדרום , פיקוד המתנהל באווירה חמה ומשפחתית שהמשרתים בו רוצים לתרום.

בשנת 2011 התמנה לתפקיד רמ''ח אחזקה באט''ל, תפקיד אותו מילא עד לחודש יוני שנת 2013.

במהלך תפקידו כרמ''ח אחזקה התקיים מבצע '' עמוד ענן '' ברצועת עזה, כחלק מריכוז הכוחות ומהמוכנות למבצע ניתן מענה אחזקתי מיטבי לכוחות הלוחמים, לאחר פיזור הכוחות נקבע תכנון ומימוש החזרה לכשירות של כלל הצל''ם הצבאי.

מחלקת אחזקה, במהלך תפקידו כרמ''ח אחזקה, התמקדה בנושאים הבאים:

  1. בניית מענה לאחזקת כלי הצמ''ה תוך מבצוע כח אחזקת צמ''ה מטכ''לי.
  2. מימוש תוצרי צוותי ''רה ארגון מערך האחזקה'' (מטא''מים ולין) ביחש''מים.
  3. גיבוש ומימוש מענה אחזקתי להתעצמות טכנולוגית בגזרת הערבה.
  4. קליטת אמל''ח חדש לאחזקה תוך בניית יכולות אחזקה נדרשות והצגת משמעויות.
  5. תמיכה בבט''ש.
  6. ארגון מסגרות אחזקה.
  7. מיסוד המענה אחזקתי לרכבי הליסינג.

צביקה לאחר תפקיד רמ''ח אחזקה פרש מצה''ל לחיים האזרחיים ראה בשירותו בחיל החימוש סיפוק גדול, הערכים שליוו את צביקה הם ערך היושרה וההתאמה של החיל לצורכי הצבא, צביקה מתמלא בגאווה אין קץ, על האנשים המופלאים שיש לנו במערך האחזקה שעובדים לילות כימים לשמירה על כשירות הצל''ם, על העשייה הרבה לצד אילוצים, משברים.

סרטי הראיון עם צביקה

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online