[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים ישראל קרן

@alt@

שנת שחרור משירות : 1988           תפקיד אחרון: רמ''ח ארגון אט''ל (אג''א)

תפקיד נוכחי באזרחות: מנכ''ל בקבוצת עזריאלי וחבר הנהלה.

מבוא

פרויקט ''בכירים מספרים'' מספר את סיפור חיל החימוש מראשית קום המדינה עד לימינו דרך עיניהם של בכירי החייל. החוויות, התפקידים, המלחמות שעברו שזורים בחיינו ומתארים את הוויית צה''ל ומדינת ישראל לאורך השנים.כך גם סיפורו של אל''מ מיל' ישראל קרן, אשר שימש במגוון רחב של תפקידים בחיל החימוש, החל מהיותו חייל, חימושניק בודד מעבר לקווי האויב, דרך תפקידי הקצונה בשטח ומאוחר יותר במטה.נפגשתי עם ישראל במשרדו בהרצליה, בשיחה נעימה  ומעניינת גולל בפני קורותיו ביחידה מיוחדת במינה שלא הכרתי קודם לפגישתנו.במשך יותר מ-24 שנות שירות בצה''ל בתפקידים מגוונים, בעלי חשיבות רבה, ובתקופות חשובות והרות גורל למדינה (3 מלחמות), בדרגות קצונה הולכות ועולות עד לדרגת אל''מ אליה הגיע בסוף השירות, בחר ישראל להתמקד ולספר דווקא על תפקידו כחימושניק בתחילת שירותו הצבאי, כרב''ט ביחידת מצוף 247 על הר-הצופים בירושלים – תפקיד שממנו נשלח לקורס קצינים. הסיפור הוא סיפור יוצא דופן בתולדות צה''ל בפרט ובתולדות המדינה בכלל, ייחודי ואין שני לו בכל תולדות צה''ל והמדינה, ובדיעבד ניתן לומר ששינה את פני ההיסטוריה בכל שנוגע לעיר ירושלים שחוברה לה יחדיו... 

בסיפורו מגולל ישראל את היסודות והערכים שהנחו אותו בתפקידיו בהמשך. בהיותו חייל פשוט , אחד מ''נערי המלך'' - היווה את הסמכות הטכנית העצמאית והאחראית להכנסת ובניית אמל''ח קריטי, אסטרטגי  לשמירת היתרון  מול האויב הירדני.

היה בצוות ההקמה של אתר ההנצחה לזכר חללי חיל החימוש שהוקם בנתניה במסגרתו שילב בתכנון ובבניית הפרוייקט את כל גורמי התכנון המשמשים את קבוצת עזריאלי: יועצים/מהנדסים, עו"ד, יועץ ביטוח, בית דפוס, פיקוח הנדסי ונותני שירות נוספים – את כולם רתם לפרוייקט שעשו עבודתם בהתנדבות ללא תמורה כספית.

רקע כללי:

ישראל נולד בשנת 1947 במחנה המעבר בעתלית. מתגורר כיום ברמות השבים. נשוי + 2. התגייס לצה''ל בשנת 1965 לחיל החימוש לקורס מאחזקי נשק. ישראל מילא שורה ארוכה של תפקידים בחיל החימוש:

שנים

דרגה

תפקיד

86-88

אל''מ

רמ''ח ארגון אט''ל (אג''א)

84-86

סא''ל

רע''ן אחזקה וטנקים (לימים הפכה למחלקה)

82-83

סא''ל

ק. חימוש ''עוצבת הפלדה'' בלבנון (מלחמת של''ג)

80-82

סא''ל

מפקד יחש''מ  בסיני/קו הביניים ובהמשך בערבה

78-79

סא''ל

רע''ן תורת חיל החימוש במקחש''ר

77-78

רס''ן

ק. חימוש ''עוצבת עקבות הברזל'', סיני

75-77

רס''ן

סמג''ד יחש''מ בצריפין

73-75

סרן/רס''ן

ק. הפעלה יחש''מ בצריפין

72-73

סרן

מפקד סדנת שנלר בירושלים

67-72

סג''מ/סרן

ק. חימוש פיקוד הנח''ל

65-66

רב''ט

בחובה - חימושניק הר הצופים – יחידת מצוף

 

יחידת מצוף 247

מובלעת הר הצופים, שימשה כמוצב בעל חשיבות מודיעינית ואסטרטגית חשובה ביותר, השייכת למדינת ישראל, בתוך שטח אויב - ירדן.

בהתאם להוראות הסכם שביתת הנשק עם הירדנים, מ-1948 שנערך בחסות האו''ם, הוקפא המצב, כפי שהיה, במועד החתימה, ונאסר על ישראל, לשנות את מצבת כוח האדם על הר הצופים, לבנות, להתבצר, להתחמש, או להחליף את כלי הנשק המיושנים/בריטים בחדשים, להעלות או להוריד מהר הצופים ציוד כלשהו. הוראות ההסכם התירו ל- 35 אזרחים, בנוסף לכוח של 85 שוטרים, לשהות בשטח הר הצופים, סך הכול 120 שוטרים ואזרחים.

בשנת 1955, הוחלט על הקמה של יחידה מיוחדת וסודית כדי לתת מענה להגבלות הוראות הסכם שביתת הנשק. היחידה ''מצוף 247'' החלה לפעול בשנת 1956. כללה סגל קבוע של מפקד וכן 8-9 בעלי תפקידים ומקצועות חיוניים. תפקידה היה ביצוע תצפיות על העיר העתיקה, הגבעה הצרפתית, צירים ותנועות צבא ירדני – מעין מוצב קדמי וכן בהקמת ביצורים ובמיקוש סביב הר הצופים. הסגל הקבוע של יחידת ''מצוף 247'', היו חיילי צה''ל אשר הולבשו בבגדי אזרח. כביכול ''סטודנטים''… מפקד היחידה, כונה ה''מלך'' ויתר הסגל כונו ''נערי המלך'', סה''כ חיילי יחידת ''מצוף'' – 8 עד 9 חיילים בשתי משמרות (לצורך חילופים). המטרה המרכזית של היחידה היתה לשמור על ההר כשטח טריטוריאלי של מדינת ישראל ונושאי מודיעין.

ישראל מספר על הצטרפותו ליחידה – לאחר סיום קורס ההכשרה בבה''ד 20, רצו אותו להדרכה, הציעו לשלושה מהחיילים להצטרף ליחידה מיוחדת, לאחר שדחו את ההצעה, קפץ ישראל על ההזדמנות הקורצת לשרת ביחידה סודית וחשובה. במהלך שירותו על הר הצופים, מספר ישראל, הצליחו לתגבר את העמדות ולהשלים את מלאכת הברחה והרכבה של כלי נשק, כמו: תותחי 20 מ''מ ותול''ר 106 מ''מ וכן הרכבת 3 ג'יפי תול''ר ששימשו לימים ככוח אש מפתיע במלחמת ששת הימים. היחידה, הצליחה להעלות להר הצופים, ג'יפי תול''ר, מרגמות 81 מ''מ, תותחי 20 מ''מ, מקלעים כבדים, נשק אישי ותחמושת, מוקשים, חומרי נפץ וציוד ביצורים. הכול בכמויות גדולות. כל הפעילות נעשתה תחת עינם הפקוחה של חילי האו''ם והצבא הירדני בשיירות הדו-שבועיות שהובילו להחלפת הכוח והסגל על ההר וגם אספקה להר במסגרת ההסכם. תחת שמירה כבדה ובדיקות קפדניות, הוברחו נשקים ואמל''ח חיוני לשמירה על ההר. כל שיירה זוודה בנשק ואמצעים נוספים לתגבור המערך בהר. ישראל שהיה אחד מ''נערי המלך'', היה שותף סוד ועליו הייתה מוטלת משימת העלאת אמל''ח, הרכבתו ואחזקתו בזמן שהייתו בהר.

להברחות הנשק הלא לגלי למובלעת הר הצופים, קראו בשם הקוד: ''שיירות הקמח''!

בשני המשוריינים הוסתרו בדפנות נשק ותחמושת, מוכנים לפעולה, לצורכי הגנה עצמית במקרה שהשיירה תותקף ויש לזכור כי בשנת 1948 הותקפה שיירת הדסה להר הצופים – תקרית בה נהרגו 78 רופאים ועובדי הדסה והחשש ממקרה כזה היה תמיד באוויר. אולם, רק במשוריין הקטן ''החכם'' הייתה אפשרות, באמצעות הרמת גג המשוריין, להכניס לתוכו את הנשק המתקדם ביותר אשר היה בצה''ל, תחמושת, חומרי החבלה, ציוד ביצורים וכן שלושה ג'יפי תול''ר מפורקים שהורכבו על ההר ושימשו אותו במלחמת ששת הימים וכן שלושה תותחי 20 מ''מ ועוד ועוד...

עוד מספר ישראל כיצד בנו עמדה בקומה הגבוהה בהדסה לכיוון הגבעה הצרפתית.  ''בנינו מסילות כמו של רכבת לרוחב הבניין כדי להביא כוח אש של תותח 20 מ''מ לכיוון הגבעה הצרפתית בזמן פקודה. במלחמת ששת הימים התותח ירה לכיוון הגבעה הצרפתית והירדנים לא הבינו מאיפה. בעזרת כמה מקלעים ותול''ר וג'יפ תול''ר נתנו הפתעה בלתי רגילה. אחרי 1967 פינו את הג'יפים ולימים אף נמסרו לאוגנדה במסגרת עסקת נשק. לא הבינו אז את המשמעות ההיסטורית של הציוד.

 לפני כ-5 שנים הצלחנו לאתר ג'יפ ישן מאותו סוג ולשחזר את הג'יפ – הג'יפ מוצב כיום בגבעת התחמושת בירושלים שהוא אתר לאומי שנבחר כדי לשמש כמוזיאון למלחמות ואירועים באזור ירושלים משנת 1948 ועד לימים אלו. השירות המיוחד ביחידת מצוף 247 היה רווי חוויות, למרות הקושי והסיכון האישי מעבר לקווי האויב בתנאים לא קלים בהר מבודד קר ומפחיד, היה הווי מיוחד, פנטסטי עם גיבוש  בלתי נשכח.

לאחר מלחמת ששת הימים פורקה היחידה.

ישראל המשיך לשרת בחיל החימוש במגוון רחב של תפקידים. ''ב-1967 לאחר קורס הקצינים שרת בנחל.  ציין לטובה את תפקידיו כקצין חימוש בנחל במשך 5 שנים.כמפקד סדנא שנלר, הייתה לי הזכות להיות חלק ממצעד יום העצמאות ב-1973. בילינו 3 חודשים בשטח, והבאנו גאווה לטור חת''מ וטור הנדסה ושריון במצעד. בסיום אף קיבלנו שבחים רבים ושמפנייה ממח''ט 7 יאנוש בן-גל ומאל''מ אלי אשת ששימש כמפקד טור חת''מ. חשוב לציין את התקופה כקצין חימוש חטיבה 401 בסיני. תקופה נהדרת. ובהמשך בקו הביניים כמג''ד יחש''מ 674, עם 3 פלוגות החולשות על אל עריש, אבו עגילה ובמתמתני ושתים בקציעות ובהמשך, בינואר 1982 דולג היחש''מ למחנה חיון שבערבה וכלל 3 פלוגות בחיון, פלוגה בעין-יהב ופלוגה באילת.זכור לי לטוב הערב מורשת וציון 13 שנים ליחש''מ (בר מצווה), לאחריו עברתי לאוגדה 162 בלבנון כקצין חימוש אוגדה כל תקופת מלחמת של''ג בשנת 1982.בלבנון נהרג ק. חימוש של חטיבה 500 – רס''ן ברוך ברונשטיין ז''ל. כך גם למדנו לחיות ולפעול בתנאי שלג, תחת ירי והתנהלות קשה.

לימים, בתור רע''ן אחזקה וטנקים עבר חיל החימוש לפי החלטת הרמטכ''ל (בסיכום פ''ע רמטכ''ל עם האלוף חיים ארז ראש אג''א) לכפיפות אגף אפסנאות, דבר שהביא את קחש''ר דאז טוביה מרגלית להתפטר כמחאה. לצערי הייתי אני זה שנתבקשתי ע''י ראש אג''א למסור לחייל את סיכום הפ''ע וממועד זה הוכפף החייל מהרמט''ל לראש אג''א.

בתפקידי כראש ענף אחזקה וטנקים הצלחנו לעשות סדר במיקומי הטנקים, הנגמ''שים והצמ''א בצבא - מאז מלחמת שלג.

ומתפקיד רע''ן אחזקה וטנקים קודמתי לתפקיד רמ''ח ארגון במטכ''ל   אג''א ולמעשה הייתי איש החימוש הראשון בתפקיד זה ומאז כל הרמ''חים היו אנשי חי''ח ועד היום (קודמי היו אנשי חת''ק).      

עברתי שירות מעניין ומספק עם המון חוויות. עברתי קורס מ''פ שריון וכן פו''מ ארוך. עברתי סדרה של תפקידים מאתגרים ומספקים. סיימתי שירותי ב-1988 בהרגשה טובה מאוד.

ושוב, תפקידי כאיש החימוש על הר הצופים ייזכר אצלי במיוחד כתפקיד יוצא דופן, מקצועי ובעל משקל בהיסטוריית התקומה של מדינת ישראל.

 

 

ינואר 2016

מציג: רס''ן משה בארי רמ'' מע' תובה מנת''ק/רפ''ט

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
חדד אשר ז

כניסת חברים

חברים online