[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור שירותו של אל"מ במיל' צבי גון פז

@alt@

אל"מ במילואים צבי גון  פז , תפקיד אחרון: מפקד נסא. תקופת שירות צבאי: 1955-1979

רקע אישי:

צבי נולד ב –  7/6/1936 שרד את מלחמת העולם השנייה,  בשנת-1948בהיותו בן 12 עלה לארץ ולמד בבית ספר מקצועי בתחום המכונאות. שותפתו לחיים היא שרה הוא אבא לשני בנים וסבא לשלוש נכדים.

בשנת 1955 התגייס לחיל החימוש ועשה קורס מכונאי טנקים מסוג שרמן, הוצב בסדנא גיסת 650 (כיום יחש''מ 650) כשנתיים. בשל חיוניותו ליחידה נשאר תקופה קצרה נוספת בסדנא. לאחר מכן, יצא לקורס קצינים וקורס השלמה חיילית ואת תפקיד הראשון עשה במפקד סדנא(ממח''ג) בגדוד 9. משם יצא ללימודי הנדסה בטכניון, תוך כדי לימודיו עשה מנמ''ש במשא  ולאחר שסיים את לימודים ביצע מגוון תפקידים במגזר ההנדסי. הוצב במש''א  במשא כמפקד בית מלאכה ייצור ובהמשך כקצין פרויקטים למחמ''ט , אחד הנושאים שבהם עסק בפרויקט היה תכנון המבנה שסופג האת הטנא, הרתע לאחר הירי, בנוסף היה אחראי גם לבנות את האב טיפוס. משם המשיך לתפקיד של פיקוח על היצור ולאחר מכן לתפקיד מפקד בית מלאכה 4. את תפקידו הראשון כסא''ל  עשה כקצין תכני של מש''א.  בסוף שנות ה60 ותחילת שנות ה70 החילו הדיונים בנושא בניית המרכבה וכאשר הוחלט להקים את הפרויקט התמנה להיות אחראי על תהליך היצור של המרכבה והיה שותף בתכנון רכש ומיקום הציוד לבניית המרכבה. בסיום תפקידו יצא ללימודי תואר שני באוניברסיטת UCLA בתחום הנדסת יצור בהתמחות תכנון פרויקטים לאומיים. סיים את לימודיו וחזר  לשירותו כמפקד נס''א שהיה תפקידו האחרון ופרש לגמלאות, באזרחות ביצע מספר תפקידים בתעשיות האזרחיות ותרם רבות בתחומו. כיום חבר בעמותה וגמלאי של חיל החימוש.

התפקידים שביצע לאורך השרות:

  • מכונאי טנקים בסדנא גיסת 650
  • לימודי הנדסת מכונות בטכניון
  • מפקד בית מלאכה יצור במשא
  • מהנדס תו''ן של מש''א
  • קצין פרויקט של מחמ''ט 160
  • מפקד בית מלאכה 4
  • קצין תכני של משא  תפקיד ראשון סא''ל
  • מפקד מפעל המרכבה
  • תואר שני בהנדסת יצור באוניברסיטת UCLA והתמחה בתכנון פרויקטים לאומיים
  • מפקד נס''א

                                 

הערכים המרכזיים של חיל החימוש :

דבקות במשימה וחתירה לניצחון: זהו ערך גדול לתת את מה שאתה יכול, לא רק את מה שמבקשים ממך אלא גם את מה שלא ביקשו ממך. אני עסקתי רוב הזמן בפיתוח וניהול פרויקטים וכאשר אתה עוסק בתחומים הללו הם המפקדים שלך, פרויקט לא יתקדם עם אין להם ''משוגעים לדבר.

אמינות: אני אומר תמיד תהיה חבר של האמת גם אם היא כואבת ולאמת יש רק גריסה אחת לשקר יש המון גרסאות. והאמת הזאת תעזור לך להיות שלם עם כל מה שאתה עוסק בו ויעריכו אותך על כך.

האתגרים המרכזיים בתקופת השרות ותרומת חיל החימוש לביטחון המדינה וייחודיותו כאחד:

  בגלל המלחמות הרבות שהיו בתקופתי האתגר בתחומי היה פיתוח מהיר של טכנולוגיות אמל''ח ושריון. האתגר היה איך אנחנו מפתחים מהר וקופצים כמה מדרגות בתחום הזה, בדרך כלל פיתוח היה לעתיד קדימה אך בשביל לנצח את המלחמה זה היה צריך להיעשות עכשיו ובשביל זה היה צריך אמצעים מתקדמים כדי לפתח יחדות צבא ואמל''ח טוב יותר, וזהו הדבר שחיל החימוש תרם לביטחון מדינת ישראל. 

מאפיינים הייחודיים של חיל החימוש בעיני בתקופתי:

חיל מאוד מקצועי שלמים עם מה שהם עושים ובטוחים בעצמם אנשים בעלי יוזמה ויעשו את מה שנדרש ומעבר לזה כדי לעמוד במשימתם.

חיל בעל תודעת שירות גבוהה נתן שירות באופן יעיל בצורה יוצאת מן הכלל החל מהפיתוח ועד מתן שירות ליחידות השדה.

אירוע מכונן בשרות:

אירועים מכוננים היו מבחינתי עיסוק בפיתוח של פרויקט מחמ''ט 1660 ופרויקט בניית המרכבה אילו הדברים שהיו משמעתיים עבורי והיו חשובים לצבא באותם ימים .

תמונות מתקופת השירות

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online