[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ מורנו פסח   - בתפקידו האחרון מחש"פ מרכז (מפקד חימוש פיקודי)

@alt@

''בכירים מספרים'' - אל''מ מורנו פסח

מתעד: סרן איציק חפץ

רקע:

אל''מ מורנו פסח פרש מצה''ל בשנת 1995 לאחר שמילא מגוון תפקידים בחיל חימוש, בתפקידו האחרון, שימיש אל''מ מורנו כמחש''פ מרכז. בנוסף, אל''מ מורנו היה בצוות ההקמה של אתר ההנצחה לזכר חללי חיל החימוש בנתניה. כיום, אל''מ במיל' מורנו משמש כמנכ''ל באחת משתי החברות המשפחתית שהקים אביו, ''פסח ניהול וסחר בע''מ'' העוסקת בתחום הנעה ושינוע ובפרוייקטים של הקמת מסועים, טיהור מים וב - Home Land Security  ומשמש במילואים כמחש''פ צל בפיקוד מרכז (משנת 1996).

השרות בצה''ל:

התגייס לצה''ל בשנת 1969 ושירת כמכונאי שוט בחט''פ קק''צ של בביה''ס לשריון שהיה ממוקם בג'וליס. בשנת 1970 יצא לקק''צ ושובץ כסמ''פ בפלוגה ב (הרכב) בסדנא הגייסית (לימים מפח''ש, מז''י כיום).בשנת 73 שימש כמ''פ של פלוגה ח בביר תמדה בסיני שהיה אחד מהפלק''דים של גש''ח 784 שהיה אמון בעיקר על מתן מענה חימושי לאוגדת הכוחות המשוריינים בסיני.
בהמשך מילא מגוון תפקידי ליבה בחייל חימוש בניהם:

  • מ''פ סדנת צריפין
  • ע. קחש''א
  • מפקד קורס קציני חימוש בבה''ד 20
  • לאחר לימודי פו''מ ארוך התמנה לקחש''א בצהלים

בנוסף, היה שותף בהקמת מחלקת החימוש במרא''ם בצהלים (מרכז אימון מפקדות - שהוקם כלקח ממלחמת לבנון הראשונה) וכן את מחלקת החימוש במפח''ש כעוזרו של אל''מ יוסף אוחיון ששימש כקצין החימוש במפח''ש בתקופת האלוף דן שומרון.לאחר לימודים באוניברסיטת ת''א, שימש כמפקד יחידת אחזקה ורכב במטכ''ל (יאו''ר) בשרונה.לאחר לימודים נוספים באוניברסיטת חיפה, מונה למפקד יחש''ם מרכז בתקופת האינתיפדה הראשונה ומלחמת המפרץ.ולאחר מכן מונה למחש''פ מרכז (אל''מ מורנו היה למפקד יחש''ם הראשון בפקמ''ז שמונה למחש''פ) ובאמצע שנת 1995 פרש מצה''ל לאחר כ 26 שנות שרות. לאחר שמילא את כלל תפקידי הליבה בחיל חימוש.בשנת 1996, אלוף פיקוד המרכז האלוף אילן בירן מינה את אל''מ (במיל') מורנו למחש''פ צל כמנמ''ש, תפקיד אותו מבצע עד היום (2015).

חוויות ואירועים מכוננים במהלך השרות:

מלחמת יו''כ

מלחמת יום כיפור תפסה את פלוגה ח בפיקודו של סרן מורנו ביעף של מטוסים מצרים שחלפו בטיסה נמוכה מעל ביר תמדה לכיוון רפידים באותו יום כיפורים שחל בשבת. (6 באוקטובר). לאחר שבוע הפלוגה דילגה מביר תמדה לכיוון המיתלה כפלוגה קדמית נוספת של הגש''ח, כאשר את מקומה תפסה פלוגת אנשי מילואים שמפקדה היה רס''ן במיל' יוסקה הררי. מהמיתלה הפלוגה דילגה לטסה ושהתה במקום כשבוע ואחזקה את הכוחות שנעו על ציר עכביש. בשעות החשיכה הפלוגה חצתה את התעלה על גשר התמסחים לגדה המערבית ובילתה את הלילה (19-20 אוקטובר) בפאיד.למחרת הפלוגה דלגה לאזור ג'ניפה, פרסה סביב ובתוך סככות בריטיות ישנות שבמקום, החלה לתת שרותי אחזקה ליחידות האוגדה.משלב זה הפלוגה אחזקה את סוגי הצל''מ של יחידות האוגדה כפלוגה הבסיסית של הגש''ח במרחב עד לשלב חתימת חוזה הפסקת האש בק''מ 101 במקצועיות ובעקשנות ובעבודה רצופה של 24 שעות סביב השעון.

''מה שאפיין את היכולת של אנשי החימוש היא היכולת להשפיע בצורה מאוד משמעותית על צבא היבשה והכוחות הלוחמים בדגש על שריון והעובדה שאנשי החימוש מסוגלים לבצע כל משימה גם משימות שלא בליבת מקצועות החימוש דוגמת הקמת הרכבל מחלקי טנקים לג'בל עתקה שהיה מיועד לאספקה ופינוי פצועים לכוח צנחני מילואים שהונחתו במסוקים על ההר ששלט על העיר סואץ''.
 

האינתיפדה הראשונה ומלחמת המפרץ

תקופה זו התאפיינה בלחימה שונה שהיתה מוכרת עד אז. וזו הלחימה בעורף האזרחי, היחש''ם בפיקודו של אל''מ מורנו נתנה בין השאר מענה אחזקתי למגוון אמצעים לא-סטנדרטיים דוגמת דיגום ציוד רפואי לבתי חולים, חילוץ אזרחי וכדומה כל זאת תחת איום אב''כ.

הפעילות של היחש''ם בוצע בשת''פ מלא מול המחש''פ אל''מ זאביק קליין ובתקופה זו נולדו דפוסי פעולה חדשים.

שני אירועים מרכזיים נוספים שהשפיעו על אל''מ מורנו כמחש''פ מרכז היו:

1.     התרסקות מסוק האלוף סמוך למפקדת הפיקוד שבו נהרג אלוף הפיקוד נחמיה תמרי ז''ל.

2.     האירוע במערת המכפלה וכל מה שהשתמע בעקבותיו.

 

סגירת מעגל:

בשנת 2014, יצא אל''מ (במיל') מורנו כחלק ממשלחת של צה''ל למסע ''עדים במדים'' שבמסגרתה יוצאים קצינים ונגדים לפולין בעקבות אירועי השואה. במשלחת היה גם חתנו, רס''ן (במיל') אפי ארנפלד המשמש מ''פ פלק''ד בגש''ח. החוויה לעמוד ולהצדיע כקצין בכיר בצבא ההגנה לישראל וכבן למשפחה שעברה את השואה במקום שבו התרחשו הזוועות. הותירו רושם רב וחיזקה את ההבנה למה מדינת ישראל צריכה להיות חזקה ועצמאית ושאינה תלוייה בשום גורם חיצוני.

לסיכום:

אל''מ (במיל') מורנו פסח גאה בחיל ומגדיר את עצמו כחימושניק גאה. במגוון התפקידים שביצע חווה המון חוויות ולתפיסתו, תפקידו של חיל החימוש הוא לעשות סדר בלוח השחמט של אירועי המלחמה השונים. המסר של אל''מ (במיל') לאנשי החימוש הוא:

1.     בלי הגופים הלוגסטיים (חימוש,רפואה ולוגיסטיקה) לא ניתן לנהל ולהכריע מערכה צבאית.

2.     נדרש לחבר את השיח החימושי לשיח האג''מי ולהבין שהאחזקה היא חלק בלתי נפרד מהחשיבה המבצעית ומהתוכניות השונות.

3.     הסיוע שיודעים לתת גורמי האחזקה ברמות השונות הוא כזה שאינו רק מליבת העשייה והאחזקה השוטפים.

פעילויות אלה לפעמים אינן ניתנות למדידה מיידית.

תמונות:

הרכבל שהקימו במלחמת יו"כ לחילוץ פצועים והעברת ציוד.
ניתן לראות בתמונה את בלון הגז ששימש מבחן ליכולת הנשיאה של הרכבל
(המ"פ סרן מורנו היה המבחן האחרון ליכולת הנשיאה של הרכבל...)

 

 

     

אל"מ מורנו במשלחת צה"ל לפולין עם חתנו
רס"ן אפי ארנפלד באנדרטה בפולין

 

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online