דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים הרי אבירם

אל''מ במילואים הרי אבירם

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 22/06/2012

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 3509


עסקת הרכש החשאית .
אי שם בתחילת 1964 נסגרה עסקת רכש בין ישראל לגרמניה , לפיה מכרה גרמניה לישראל 60 טנקי "פטון" אמריקניים מדגם אם-48 אי-1. האמריקאים התנו את מכירת הטנקים לישראל רק דרך צבא גרמניה , בשל מדיניות האמברגו שבה נקטו מאז מלחמת העצמאות . התנאי לעסקה וליציאת משלחת לגרמניה היה השמירה המוחלטת על חשאיות .

ההשתלמות בצבא הגרמני ב-1964.
בסתיו 1964 יצאה משלחת גדולה למונסטר לאגר שבגרמניה, כדי ללמוד את טנק הפטון  האמריקאי , לו קראנו בארץ ה"מגח". המשלחת כללה קבוצת קצינים מחיל השריון וקבוצה של קצינים ונגדים מחיל החימוש . באותו זמן הייתי מפקד ענף הרכב בבה"ד 20 , בדרגת רס"נ . מוניתי למפקד קבוצת החימוש במשלחת, שהיו בה בעלי מקצוע המיועדים לסדנה הגייסית , לגדוד המגח הראשון ,למקחש"ר ולהדרכה בבה"ד 20 . היו דרושים גם שני קצינים צעירים כמועמדים לתפקידים : האחד כמפקד קורס מכונאי מגח והשני כקצין החימוש של גדוד המגח .
למטרה זו בחרתי בשני צוערים מקורס קציני החימוש, שעמד לקראת סיום , אותם שלפנו מהקורס שבועיים לפני סיומו. אלה היו , אם אינני טועה , : גד בירן ואבישי עצמון . למשלחת כולה סופחו 4 קצינים דוברי גרמנית לשמש כמתורגמנים . שנים לקבוצת השריון ושנים לקבוצת החימוש . המתורגמנים של האחרונה היו רס"נ שמוליק "הגינגי" ורס"נ יעקב לצרוס ( לוצי ) . המתורגמנים של השריון היו רס"נ דן נעמן ורס"נ נתן אופנר .
על כולנו היה להחליף את שמותינו לעבריים . אני החלפתי מאברהמוב לאבירם. על שמי הפרטי לא ויתרתי. טענתי שפירושו "הר שלי " , וזה עבד ! לצרוס הפך ללהט, ואופנר לאריאב .
בין בעלי המקצוע שנשלחו מהסדנא הגייסית , היו שלושה חיילים דתיים . במטכ"ל יעצו לי להחליף אותם, כי הצבא הגרמני לא היה ערוך לספק אוכל כשר . הסברתי זאת לחברה , אך הם מאוד רצו לנסוע והבטיחו שיסתדרו עם אכילת פירות וירקות ושימורים (כשרים) , אשר יקנו בסופי השבוע בעיר הקרובה . שוכנעתי וזה הוכיח את עצמו בהמשך .
בתקופת ההכנות לנסיעה ביקשתי לראות את תכנית ההשתלמות . כשקיבלתי אותה , ראיתי שהיא לא מתאימה לנו , כי הייתה מיועדת לאחזקת הטנק בדרג "א" בלבד (כי מקום ההשתלמות המיועד היה ביה"ס לשריון) , ולא בדרג "ב" , שהייתה צריכה להתבצע בבית הספר לחימוש . הסברתי זאת במקחש"ר ובמטכ"ל , אך לאחר בירור עם הגרמנים נאמר
לי שבגלל החשאיות , הגרמנים לא מוכנים לקלוט שתי קבוצות בשני בסיסים נפרדים .
מאחר וצוות השריון היה אמור ללמוד בבית הספר לשריון , צורפנו גם אנו , חיילי החימוש לשם . הוצע לי לנסוע לגרמניה לפני צאת המשלחת ולנסות להתאים את תכנית ההשתלמות לצרכינו,עד כמה שאפשר . קבלתי את ההצעה ונסעתי . התיישבתי במשלחת משה"ב , שהייתה בבון, ומשם ניהלתי מו"מ עם הגרמנים , באמצעות אנשי המשלחת . בסופו של דבר הצלחתי להוסיף כמה פרקים ולשפר , במידת מה , את המצב .
בבון פגשתי את סא"ל גונן (גורודיש) . הוא היה בזמן שבין סיום פרק לימודים באנגליה לקבלת תפקיד בארץ , ובינתיים מונה לשמש כממונה על המשלחת מטעם המטכ"ל .
במשך שבוע , עד להגעת המשלחת מהארץ , בילינו יחד בשיחות , ארוחות וסרטים .
אחרי שהשלמתי את שדרוג תכנית ההשתלמות , חזרתי לפריז , כדי לקבל את המשלחת .בארץ , לפני צאתי לדרך , קבלתי תדריך ביטחוני , לפיו היה צריך לפזר את המשלחת לקבוצות קטנות ולא לבלוט בשטח (ברחוב ובאמצעי התחבורה) . כשדרשתי בשגרירות בפריז לארגן לנו מושבים במספר קרונות רכבת נפרדים , הם צחקו וקנו את כל הכרטיסים בקרון אחד ! דבר מצחיק אחר הוא שלמרות ההוראות הביטחוניות על אי התבלטות , כולנו נשלחנו לקבל בגדים אזרחיים ב"או. בה. גה." (חנות ידועה לבגדי גברים ), ולכולנו סופק מעיל גשם אחיד , כך שבלטנו בשטח ממילא .
קבלתי את המשלחת בשדה התעופה בפריז , משם נסענו למלון. אחרי התארגנות של יומיים, המשכנו לגרמניה ברכבת . מהמלון לתחנת הרכבת , בכל זאת התפצלנו לקבוצות
קטנות ונסענו באמצעי תחבורה שונים .
ההשתלמות החלה בנובמבר . היה קר . בבסיס הצבאי (ביה"ס לשריון) קבלנו בגדי עבודה ומגפים , אך היה עלינו להחליף בגדים כמה פעמים ביום , כי לחדר האוכל אסור היה להיכנס בבגדי עבודה . אחרי ארוחת הבוקר רצנו מהר להחליף לבגדי עבודה , כולל מגפים (שלא היינו רגילים אליהם. הנעילה והחליצה היו קשים עלינו ) .לארוחת צהרים –
בגדים אזרחיים , ולהמשך הלימודים – שוב בגדי עבודה, ולארוחת הערב שוב-אזרחי ! לחצנו ושכנענו את המארחים לוותר קצת ובסוף קבלנו אישור להופיע לארוחת הבוקר בבגדי עבודה ! לנו ממילא היה חדר אוכל נפרד , כך שזה לא הפריע הרבה לסדר הגרמני .
לגרמנים היו מנהגים מאוד משונים בעינינו . לכל מקום ציבורי, שחייל או קצין היה נכנס ,
היה עליו לקוד קידה ולרקוע בעקבים , כשפניו אל הקהל שבאולם . הם עשו זאת גם בצאתם מהמקום . הדבר נראה לנו ממש מיותר במיוחד שנעשה באולמי הטלוויזיה .
היו שני אולמות כאלה , האחד ל"רשת א " והשני ל"רשת ב " . הטלוויזיות היו מכוונות בהתאם ואיש לא שיחק בהן . האולמות הנ"ל לא היו גדולים .דלת הכניסה והיציאה הייתה
בקצה האחורי של האולם , רחוק ממכשיר הטלוויזיה ובסמוך לשורה האחרונה של הצופים. על הדלת היה וילון שחור כדי למנוע כניסת אור מבחוץ . גם בזמן השידור , כשהאולם היה חשוך , הנכנסים והיוצאים עשו זאת בשקט וב"טקסיות" (קידה ורקיעת העקבים) , כשפניהם אל גב היושבים , שממילא לא שמו לב אליהם !
מנהג אחר , שדווקא מצא חן ואומץ על ידי ועל ידי אנשי השריון , היה שבנסיעת טנק בשטח המחנה , תמיד צעד חייל כ-10 מטר לפני הטנק , כדי להבטיח נסיעה איטית ובטוחה,
ולכוון את התנועה . מאוד התרשמנו גם מהסדר והניקיון ששררו בבסיס .

ליד בית הספר לשריון היה בסיס נוסף , של גדוד שריון , ששימש לאמונים משותפים .
מפקד הגדוד היה סא"ל, בלי יד אחת ועם עין אחת מזכוכית - "מזכרת" מהחזית הרוסית במלחמת העולם השנייה . כשהוא התהלך רגלי בבסים , כל מי שעבר בסביבה היה מפסיק את עיסוקיו , רץ לעבר המפקד , מתייצב ומדווח : מי הוא , מה עיסוקו , מהיכן בא ולאן הולך, ולאיזה מטרה ! סיבוב קטן בבסיס , שהמפקד היה עושה לעיתים קרובות , היה מספק לו אינפורמציה טובה על הנעשה !

הסא"ל הרצה לנו על התקפת גדוד שריון על כפר אויב , וזאת מניסיונו האישי . רס"ן אבן שאל בגמר ההרצאה " איך הסא"ל היה משתמש במקרה כזה בארטילריה ואווירייה ? " . השאלה לא כל כך נראתה לגרמני והוא ענה באי שביעות רצון מופגנת –" אלס צוזמן !" ( כולם ביחד ! ) . רס"נ גקי אבן, שהיה מפקד המשלחת כולה , נהג להפגין גאווה ועליונות בנוכחות המארחים והם מצידם התייחסו אלינו בכבוד ובנימוס .
במשך כל שהותנו בבסיס , איש , מלבד קומץ שותפי סוד , לא ידע מהיכן אנו . לשאלותיו של הספר , ושל אחרים בדבר זהותנו , היינו עונים תמיד בצורה עקיפה , כגון : באנו מרחוק, מעבר לים וכד . היה לי הרושם שהגרמנים חלשים בזיהוי שפות . בינינו דיברנו עברית והם היו זורקים ניחושים , כגון ספרדית , פורטוגזית ועוד ...
בעבודה המעשית בסדנא החברה שלנו גילו ידע רב . מאחר והמדריכים לא סיפקו ידע
וניסיון מספקים, מעבר ל"דרג א" , אנו השלמנו את החסר באמצאות ה- TMוהתושייה . המדריכים המקומיים נהנו ולמדו משהו מאתנו גם כן .
בסופי שבוע המארחים דאגו לנו לטיולים . בקרנו בהרבה ערים סמוכות : המבורג , הנובר, בראונשוויג ועוד . בקרנו גם במחנה הריכוז " ברגן בלזן ". היה זה אירוע מרגש .למעשה, היינו המשלחת הישראלית הצבאית הראשונה שבקרה במקום . הוסבר לנו שכל צוערי הקצונה שלהם מבקרים שם, כחלק מתכנית הלימודים .
הסרן שהיה צמוד אלינו בסיורים היה סרן שאדה . אנחנו קראנו לו סרן שדה .
לרשותנו הועמד רכב שכור מסוג חיפושית . פעם נסעתי בו בתוך הבסיס , כנראה קצת מעל המהירות המותרת ורס"ר הבסיס עצר אותי ליד שער היציאה והתחיל להטיף לי מוסר בגרמנית ! הבנתי את התוכן , אך לא עניתי ורק הצגתי בפניו את התעודה שבה היה רשום "אוטסלאנדישר בזוכר " ( מבקר חו"ל ) . הרס"ר התנצל ואפשר לי להמשיך . ברכב הזה
נהגנו "להבריח" למשלחת בבון , כלי עבודה ספציפיים וחלקי חילוף קריטיים , שסופקו לנו בהסתר ע"י המדריכים המקומיים . פריטים אלה הועברו לארץ והיו מועילים מאוד עם הגעת הטנקים .


במסיבה שהייתה בסיום הקורס נשברה הסודיות . הוצג שם סרט צבאי ישראלי, שבו מככב השריונר האגדי- בר כוכבא (בריל), ובו נותן את הפקודה "נוע, נוע , סוף !"

חזרנו לארץ (אחרי טיול נחמד באירופה ), כדי להמשיך במלאכה . קליטת הטנק הייתה מוצלחת . הטנק עצמו עבר שיפורים רבים במש"א , ולקח חלק נכבד ב"מלחמת ששת הימים" , מלחמה בה לקחו חלק פעיל גם רבים מאנשי המשלחת, ואחדים מהם מצאו בה , לצערנו , את מותם .

ההשתלמות בצבא הגרמני הייתה לא רק חשובה ומועילה , אלא גם חוויה מיוחדת במינה ובלתי נשכחת .


 

חיפוש מידע

כניסת חברים