דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

שנת 1951 אל"מ עמנואל פרת מונה למפקד חיל הטכנאים - מתוך הספר מסע מורשת בציר הזמן מאת רס"ן קורנז רפאל

שנת 1951 אל"מ עמנואל פרת מונה למפקד חיל הטכנאים - מתוך הספר מסע מורשת בציר הזמן מאת רס"ן קורנז רפאל

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 27/01/2021

תאריך האירוע: 1951-01-01

מספר צפיות: 1174


קצין חימוש ראשי בשנים 1951-1954
אלוף משנה עמנואל פרת (מנס פרנסקי) מונה לקצין החימוש הראשון של החיל באפריל 1954. אל"ם פרת עלה ארצה מפולין בשנת 1939 והתנדב לשורות ההגנה. במלחמת העולם השנייה התגייס פרת לצבא הבריטי, שם עסק בפיתוח ובהדרכה וצבר ניסיון רב ששימש אותו בתפקידיו הבאים בחיל החימוש. הוא ארגן את יחידת ההנדסה של החטיבה היהודית הלוחמת שלחמה באפריקה ובאירופה עד שהצטרף לצה"ל כסגנו של אל"מ אשר פלד. במאי 1949 מונה פרת
לראש שירותי הנדסת חימוש בדרגת סא"ל. בשנת 1950 פרש מצה"ל אך חזר לשירות פעיל לצורך הארגון וההקמה של חיל החימוש. באפריל 1951 מונה לקצין החימוש הראשי הראשון בדרגת אל"מ ושירת בתפקיד עד לשלהי 1954.
לאחר סיום תפקידו שירות כנספח צה"ל בבורמה ופרש מצה"ל בשנת 1957 . לאחר פרישתו מינה מנכ"ל משרד הביטחון, מר שמעון פרס, את פרת למנהל החטיבה התעשייתית לאנרגיה אטומית. בתפקיד זו הוביל פרת את הקמת הכור ולאחר הקמתו אף שימש כמנהל הכור הגרעיני בדימונה תפקיד שבעבורו זכה בפרס ביטחון ישראל.

בשנת 1976 מונה למדען הראשי של מערכת הביטחון. 

תקופת כהונתו של פרת אופיינה בהנחת היסודות לחייל טכני מקצועי שתפקידו לסייע לכוחות הלוחמים בשטח באמצעות מתן שירותי אחזקה ושיפוץ כלי נשק. באותה תקופה כלל חיל החימוש את כל המסגרות שפעלו בצה"ל בתקופה שלאחר מלחמת העצמאות, ואיגד את אנשי מחלקת החימוש של ארגון ההגנה, שירות הנדסת החימוש, חיל החימוש והציוד וחיל הטכנאים. שאיפתו של אל"מ פרת הייתה להנחיל נהלי עבודה מוסדרים וקבועים ולהנהיגם בכל הקשור לטיפול ולאחזקה של כלי הנשק. מתוך שאיפה זו הוקם מערך ההדרכה של חיל החימוש, וכוח האדם שגויס לחיל הורכב ברובו מעולים חדשים אשר הוכשרו בתפעול ובשימור של כלי נשק.

חיפוש מידע

כניסת חברים