[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

הנופלים

ממן יוסף (יוסי) ז"ל

@alt@

גיל
בן 26 במותו

מלחמה:
מלחמת יום הכיפורים

מקום הנפילה:
רמת הגולן

תאריך עברי:
טז תשרי תשלד

תאריך לועזי:
12/10/1973


יוסף (יוסי), בן איזה וחביב, נולד בשנת תש"ז (1947) בקזבלנקה שבמרוקו. בשנת 1954 עלתה משפחתו מרובת הנפשות ארצה והשתקעה בטבריה.

יוסי למד בתלמוד תורה בטבריה ובבית-הספר הדתי "אחוזת נפתלי" בקיבוץ לביא. אחרי שתי שנות לימוד בבית-הספר התיכון יצא לעבודה כדי לעזור בפרנסת משפחתו. הוא השתלם כמכונאי רכב ועד מהרה התמחה במקצועו. יוסי היה בן נאמן ואח מסור, שאהב את משפחתו בכל לבו, עבד למענה ונתן את כל שכרו כדי לספק את צרכיה.

עלם חמודות היה יוסי, בהיר עיניים, תמיר, יפה תואר וחרוץ. כל עבודה שצריך היה לבצע בבית עשה ברצון ובשמחה. יוסף גויס לצה"ל בתחילת פברואר 1963 והוצב לחיל החימוש בתפקיד מכונאי רכב. הוא אהב את השירות בצבא והיה מסור לתפקידו בכל לב. אולם בגלל המצב הכלכלי בבית לא יכול למלא את מלוא מכסת השירות, לכן הוקדם שחרורו מן השירות הסדיר. בתחילת אוגוסט 1965, שוחרר יוסף מהשירות הסדיר כדי שיוכל לעזור בבית. לאחר ששוחרר הוצב ביחידת מילואים. תוך זמן קצר מונה מכונאי ראשי במוסך "עמק הירדן". בשירותו במילואים הצטיין יוסי בידע הטכני הרב שלו, בקור רוחו ובמרצו הרב. באחד התרגילים של יחידתו, שנערך בנוכחות הרמטכ"ל דאז, רב-אלוף דוד אלעזר ז"ל, נקרע הזחל של אחד הזחל"מים. ללא קבלת הוראה קפץ יוסי מיד ותיקן את התקלה. אחרי שהוברר לרמטכ"ל שהדבר לא היה יזום אלא ספונטני, ציין את יוסי לשבח. במלחמת ששת הימים השתתף יוסי בקרבות באזור ג'נין ובקוניטרה. על נטיותיו האישיות כתב עליו בן-משפחה: "אולי לא השאיר אחריו יצירות מופת בתחום הספרות והאמנות, אך עשה גדולות בקרב משפחתו, במסירות נפש ללא גבול. את רוב זמנו הקדיש לבית, למשפחה, לאישה ולילדים, מבלי לקפח את הקשר ההדוק עם הוריו. יוסי אהב ליצור דברים, להכין קישוטים לבית, ודווקא מגרוטאות ומדברים של לא-כלום".

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים גויס יוסי ונשלח עם יחידתו לרמת הגולן. בימיה הראשונים של המערכה הקשה עמל וטרח בתיקון כלי-רכב פגועים תחת אש.

ביום ט"ז בתשרי תשל"ד (12.10.1973), נפגע באש האויב ונהרג, בשעה שעסק בתיקון זחל"ם. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בטבריה. השאיר אחריו אישה, בן ובת, הורים, שני אחים ושמונה אחיות. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-סמל והוענק לו "עיטור המופת". וזה לשון תעודת העיטור: "לאות ולעדות כי 491072 רב-סמל ממן יוסף ז"ל גילה אומץ-לב הראוי לשמש מופת. תיאור המעשה: במלחמת יום הכיפורים שירת רס"ל יוסף ממן ז"ל בתפקיד מכונאי-רכב בפלוגת חרמ"ש, שלחמה בקרבות רמת-הגולן. לפני עלות הפלוגה לרמת הגולן הכשיר רס"ל יוסף ממן את כלי-הרכב במסירות רבה, ותוך זמן קצר ביותר הביא אותם לכשירות מבצעית. ב-8 באוקטובר 1973, במשימת סריקה באזור אל-על, תוך כדי הפגזה, נתקע זחל"ם. הלוחמים תפסו מחסות, אך רס"ל יוסף ממן ז"ל נע במהירות למקום, ותחת אש אויב כבדה תיקן את התקלה. ב-12 באוקטובר 1973 בשעת הקרב חלה תקלה בזחל"ם מפקד הפלוגה וכל החיילים תפסו מחסות. רס"ל יוסף ממן ז"ל יצא תחת אש ארטילרית כבדה של האויב לתקן את הזחל"ם. תוך כדי עבודתו נפגע ונפל. במעשיו אלה שימש רס"ל יוסף ממן ז"ל מופת של מסירות, אומץ-לב ויכולת מקצועית מעולה. על מעשה זה הוענק לו עיטור המופת, לפי חוק העיטורים בצבא הגנה לישראל תש"ל ִ 1970. על החתום: רב-אלוף מרדכי גור, ראש המטה-הכללי".חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
אדרי יצחק ז שוכן האני ז

כניסת חברים

חברים online