[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של סדנת קריית שמונה בשנים 1990 - 1994 מפי מפקד הסדנא רס"ן חיים שוקרון

@alt@
קישור לאלבום התמונות האישי

סיפור שירותו של רס"ן חיים שוקרון שנמשך כ - 28 שנים ביחידות צה"ל בצפון הארץ.

חיים התגייס בשנת פברואר 1969 במקצוע מכונאי רכב ושובץ בסדנת קוניטרה. בסדנא הוכשר לטפל בנגמשי ה - BTR הרוסים.במהלך השירות והטיפולים בכלים היו מדי פעם הפגזות של הסורים באמצעות פצצות מרגמה ואנחנו נכנסנו למקלטים עד סיום ההפגזה ואז חוזרים לעבודה. היה שירות קשה ומורכב אבל ההוי היה מדהים הייתה להקה של הסדנא ומדי ערב היינו עורכים מסיבות וריקודים בחדר האוכל , היו המון חיילות והייתה אווירה מדהימה ולעיתים היו לוקחים אותנו להצגות והופעות בקולנוע בקוניטרה. הופעות של רבקה זהר , בומבה צור, וסרטים.

אחרי תשעה חודשים העבירו אותי לצערי לפלגה בחורשת טל, שם הייתה סדנה קטנה שנתנה שירותים לקו סגול ואז היה עניין של הפתחלנד והמחבלים בגבול הצפון. מדי בוקר היינו עולים להר דוב לפתיחת ציר מדי בוקר ואנחנו אנשי החימוש היינו מלווים אותם ומתקנים את הנגמשים שהמנוע שלהם היה מתחמם כל הזמן והיינו מטפלים בתקלה.הייתי בחורשת טל עד אחרי מלחמת יום כיפור. רס"ל מנהל העבודה.

תמונות מחורשת טל


מלחמת יום כיפור ישבנו בחורשת טל נשארנו בבסיס בכוננות ביום כיפור ואז בצהרי היום התחילה הפגזה של הסורים בעוצמה אדירה וגם מלבנון ירו עלינו קטיושות. לאחר ההפגזה סייענו ותיקנו את כל הכלים שנתקעו בדרכם לצפון ולחרמון , גדודים של גולני ועבודה קשה מסביב לשעון. לאחר התייצבות המצב החלה מלחמת התשה עם הסורים ואז החלו פעולות פשיטות של צה"ל ברחבי רמת הגולן, לכל פשיטה כזו התלוותה חוליית חימוש מצויידת עם BTR גרר והיו לוקחים אותנו אנשי החימוש להתלוות לכוחות במהלך הפשיטה ובמידה וכלים היו נתקעים היינו נכנסים לחלץ אותם בשטח הסורי.

אחרי המלחמה הקמנו סדנא חדשה במושב בית הילל במחלבה הישנה , שברנו קירות ובנינו תאי עבודה והפכנו את המחלבה לסדנת עבודה מאורגנת. הקמנו מחלקת חשמליה , מכונאות מסגרות ובוחנים. אחרי ארגון הסדנא התחלנו לטפל בכל כלי הרכב של קו סגול מסביב לשעון וכן יצאנו לחילוצים וליווי פשיטות של צה"ל בסוריה ולבנון.

 1974 - לאחר המלחמה הקמתי יחד עם רס"ר אלכס שהיה מפקד הפלגה ואני מנהל העבודה את סדנא בית הלל שהיתה מחלבה ישנה של המושבים בסביבה. הייתי מנהל עבודה עד שנת 77. של הסדנה הקמנו את הסדנה תוך עבודה קשה מאוד עקב ירי הקטיושות על האזור.

סיוע לצבא דרום לבנון -  במקביל התחלנו לעבוד מול הפלנגות בלבנון נתנו להם הדרכה בנושא אחזקת כל הרכב שקיבלו מצה"ל הייתה לנו מחלקת נגמשים וטנקי שרמן שצהל העביר להם, הכל בוצע בסדנא בבית הלל.

 1977 עברתי לחטיבה 769  כמפקד מרכז טיפולים במטולה. מתן אחזקה לכל אורך קו סגול.

1982 - במלחמת לבנון החטיבה שלי בפיקוד מופז נלחמנו עד לנהר האוולי.
 עד שנת 84 הייתי בדרגת רס"ב.

1984 - יצאתי לקורס קצינים הרגשתי שאני יכול לתרום יותר כקצין .סיימתי קורס קציני חימוש.

1984 - הוצבתי כעוזר קצין חימוש בחטיבה 300,  עברנו תקופה של מטעני חבלה הרוגים ופצועים יצאנו לביקורות אצל גדודי המילואים ששהו בקו בלבנון. עד ליציאתנו לארץ הייתי ברכב האחרון שסגרנו  את השער בראש הנקרה. לאחר שישרנו קו לאורך הגבול סיימתי את תפקידי.

1986- מפקד סדנת בירנית - קיבלתי את הפיקוד על סדנא בירנית הייתי מ"פ עד שנת 1988.

1988 – קצין חימוש חטיבה 300 , סיימתי את תפקידי ועברתי להיות קצין חימוש של חטיבה .300 בחטיבה שירתתי שנתיים וחצי. השנים הקשות שלי בצה"ל מלחמה יום יומית מול אתגרים קשים של קו סגול זה אומר, עליה על מטענים מרדפים התהפכויות של טנקים. הקמתי מחלקת נגמחונים לפתיחת צירים טפלתי מול כל גדודי הטנקים בגזרה ימים ולילות לדאוג לכשירות יום ולילה. היו לילות שאולי ישנו שעה בלילה.

סיפור המרכבה הפגועה -  בסיום תפקידי, עסקתי בחילוץ של טנק מרכבה בברעשית, יום שישי מרכבה עלתה על מטען בברעשית ליד העיכול שבו נחטפו בעבר שני חילי גבעתי. בחילוץ היינו אני וקצין אחזקה אוגדה 91, לפני שהגענו למרכבה המוביל עלה גם על מטען חבלה והתפוצץ.שני הנהגים של המוביל נפצעו עליתי על העגלה של המשאית וחילצתי  את שני הפצועים קשה דרך החלון האחורי של המוביל, פיניתי את הפצועים למחסה  עד להגעת חילוץ שיפנו את הפצועים.
 חזרנו לחטיבה למחרת שבת שוב נכנסו עם מח"ט החטיבה וכוח הנדסה לפתיחת הציר, התחלנו לחלץ את הטנק. שלושה ימים רצופים בשטח מנסים להעמיס את הטנק הפגוע על גבי מוביל טנקים. מצליחים סוף סוף להעמיס את הטנק על מוביל במוצ"ש ומתחילים לנסוע לכיוון הארץ בחזרה. בדרך שוב המוביל התהפך עם הטנק. נשארו בשטח לאבטח את הטנק ,עד למחרת שהעמסנו את הטנק על מוביל אחר וכך יצאנו מלבנון.

1990 מינוי למפקד סדנת קריית שמונה - יושע דוד המחש"פ ראה איך אני מנהל את החילוץ ואת החימוש בחטיבה  והחליט שאני הולך לתפקיד יותר נוח. הוא החליט שאני הולך להיות מפקד סדנת קריית שמונה. בתפקיד זה הייתי כארבע שנים עד שנת 1944
הגעתי לסדנא קרית שמונה אחרי שירות משמעותי בחטיבה 300. קיבלתי את הפלוגה שצמחה  מבית הלל. בשבילי זאת סגירת מעגל לחיים הצבאים שלי. החלפתי את רס"ן שרעבי.את מרבית האנשים הכרתי מעברי ביחש"מ .היו לי ארבע שנים מרתקות עם נגדים ואזרחי עובד צה"ל מדהימים.
תפקידנו לתת אחזקה בדרג ב'  ו"בית תפים"  כולל אחזקה ביניים של דרג ב.
הסדנה זכתה בפרס קחשר וראש אטל בהצטיינות.
עברנו את תקופת מלחמת המפרץ ומבצע ענבי זעם כאשר טילי קטיושה נופלים מסביב ליחידה .חשוב לציין את הרנ"ג כברי יחיאל ז"ל מורי ורבי. אין מצב בכל בעיה או התיעציות בכל נושא כברי היה האיש הקשבתי לכל הצעה או פתרון שלו בכל מהלך היותי מ"מ. לצערי כברי עבר צינטור שלא צלח ומאושפז בבהח תל השמור דאגתי לכל מה שנדרש ממני כמ"פ דאגתי לבצע תורנות נגדים שישהו אתו בעת אישפוזו. כשעבר לבית לונשטין ביצענו תוכניות שינה איתו של כל הנגדים כולל אותי שעשיתי מס פעמים עם מומו קצין הרכב שלי בסדנא דאגתי למשפחתו בכל נושא או בקשה.לצערי ביום מותו ניהלתי את סניף שופרסל בטבריה, כברי היה בסוף שבוע במלון קיסר הוא הגיע ושמחתי לארח אותו קנה מתוקים למלון. למחרת נודע לי שנפטר אהבתי את האדם והאיש היקר הזה.

1994 - תפקיד קצין חימוש חטיבה 226

30/12/96 שחרור מצה"ל

לאחר השחרור - במשך 20 שנה עבדתי כמנהל בחברת שופרסל באזור הצפון, כיום אני מדריך טיולים למרוקו.

 

הראיון המצולם עם חיים שוקרון

קוראים לי חיים שוקרון, הייתי ביחש"מ המון שנים, התחלתי ביחש"מ בשנת 1969 בסדנת קוניטרה, לאחר מכן עברתי לפלגת חורשת טל, שם נתנו אחזקת שבר לכל קו סגול, אז בזמנו זה נקרא "הפאתח לנד" , במלחמת יום כיפור עברנו לבית הילל, הקמנו את הסדנה הזאת מתוך מחלבה של מושב שדה אליעזר, זה היה מושב שגידלו בו פרות. הייתי בפלגת בית הילל עד שנת 1977 ועברתי לחטיבה 769. ב1982 הייתה מלחמת שלום הגליל הראשונה עם שאול מופז, הייתי איתו בצוות, היינו הראשונים שנכנסו לכיוון ליטאני. עד 1984 הייתי באיזור נבטיה. ב1984 קיבלתי דרגת רס"ב ואחרי שבועיים החלטתי שאני רוצה להיות קצין ויצאתי לקורס קצינים. אחרי קורס הקצינים שובצתי בחטיבה 300 בצור, הייתי בשני האירועים של צור. סיימתי את התפקיד בחטיבה 300 אחרי שיצאנו מלבנון לקו סגול, הייתי עוזר קצין חימוש 300 וסיימתי את התפקיד בשנת 1986.

בשנת 1986 שובצתי להיות מ"פ סדנת בירנית שהיא סדנה של יחש"מ 703, הייתי מ"פ של הסדנה עד שנת 1988.

בשנת 1988 שובצתי להיות קצין חימוש של חטיבה 300 בקו סגול עד שנת 1990. נתנו אחזקת שבר בדרג א' לכל מוצבי החטיבה ולכל קו סגול. ב1990 היה לי אירוע באיזור בראשית שטנק מרכבה עלה על מטען בתוך שלולית מים, זה היה ביום שישי, מחש"פ צפון שהיה יושע וקובי טרומר שהיה קצין החימוש של האוגדה, הגענו לשם, חטפנו הרעשה גדולה של פצמ"רים מבראשית, עבדנו כמעט שבוע ימים להוציא את הטנק הזה מתוך לבנון כאשר בדרך התהפך לנו הטנק הזה מהמוביל וגם המוביל התהפך, היינו צריכים לעשות חילוץ של ארבעה, חמישה ימים ללא שינה בתוך לבנון, בסופו של דבר הצלחנו להוציא את המרכבה הזאת, זה היה חשוב היות ואיבדנו בלת"מים למרכבה, יצאנו לחפש אותם שם, חיפשנו, היו שני פצועים בעלייה של המוביל שעלה על מטען, אני הצלחתי להוציא את הפצועים מהחלון האחורי של המוביל, שמתי אותם על העגלה של הסוס עד שהגיע הפינוי ופינו אותם. למחרת עם המחש"פ וכל החימוש של האוגדה, עם הנדסה, פינינו שם את כל האיזור על מנת להוציא את הכלי הזה.

יושע החליט שאני עובר להיות מ"פ קריית שמונה ומינה אותי לתפקיד הזה, בשנת 1990 הגעתי להיות מ"פ ק"ש עד שנת 1994 ולאחר מכן סיימתי בתפקיד קצין חימוש של חטיבת מילואים 226 בטירה, הייתה תקופה שהייתי עוזר של המח"ט כי לא היה סמח"ט ופרשתי לגמלאות עד היום.

 

 

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online