[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מדר בני

@alt@
קישור לאלבום התמונות האישי

בני נולד ב1953 בחצור הגלילית בתיכון למד מכונאות רכב והתגייס ב1971. גבי שובץ בגולני בסדנת שרגא ואחרי כמה זמן עבר לחימוש ועשה טירונות במחנה 80 ועשה קורס מכונאי טנק שוט א', כשבני סיים את הקורס ועבר לסדנת כורדני הוא טיפל בטנק שוט מטאור.

בסדנת כורדני המ"פ היה יהודה יזראלי. בני היה שלושה חודשים בסדנת כורדני והעבירו אותו לרמת הגולן למפקדה בפילון, כשהגיע לפילון שיבצו אותו בגדוד 74 ושם פגש כמה חברים שאמרו לו לא להתקרב לגדוד הזה ושיש סדנה בנפח של טנקים וכדאי לו להגיע לשם, זה מה שבני עשה, הוא חזר למפקדה בפילון, רוזטל היה קצין חימוש ובני אמר לו שהוא רוצה להגיע לסדנת הרק"ם בנפח, רוזנטל אמר לו שלשם מגיעים רק הטובים ושאם הוא יעשה בעיה אחת הכי קטנה הם יחזירו אותו לגדוד 74. באותו הזמן הסדנה הייתה סדח"ט של חטיבה 188, המ"פ היה זהרוני. בני הגיע לסדנה בתור מכונאי טנקים והיה עושה טיפולי ב' בעיקר בשטח וחוזר בערב לסדנה. בהתחלה של השירות שלו בני עבד מאוד קשה וחוץ מהטיפולי ב' היו תקלות כמו להחליף מתלים לטנק.

בשנת 1973 פרצה מלחמת יום כיפור ובשבת בבוקר הודיעו להם שהולך להיות יום קרב, הם הכינו את הנגמ"שים, כל אחד עם החוליה שלו, שמו הרבה כלים וחלקי חילוף. בשעה 14:00 הם ראו הרבה מטוסים ועלו על הגג של המגורים בשביל לראות את המטוסים ופתאום הוא רואה פצצות שמתחילות ליפול עליהם, הפצצות נחתו 200 מטר מהסדנה ומיד הם התחילו לרוץ לבונקרים בנפח ושם היו עד הערב. בערב הם קיבלו קראיה לתקן טנקים, הגיעו שלושה טנקים לכניסה של נפח עם תקלות, בני והצוות הלכו לתקן אותם והיו בתוך הטנקים גוויות והם היו צריכים לחכות לרבנות שיוציאו אותם, את אחד הטנקים שבני תיקן לקח 'כוח צביקה', אחרי שהם סיימו לתקן את שלושת הטנקים הם חזרו לסדנה, עלו על הנגמ"שים שלהם ואמרו להם לרדת למטה לגדוד 53, הם התחילו לרדת ופנו לעין זיוון וראו טנקים סורים יורים על טנקים ישראלים והפגזים עפים מעל הראש שלהם ובקשר אמרו להם שהסורים קרובים לנפח ושירדו יותר דרומה, הם הגיעו עד למחנה ירדן ושם אמרו להם שיש קומנדו סורי ושהם לא יכולים להיכנס למחנה, הם המשיכו לרדת לכיוון גדות ובני מאוד פחד כי הוא גר בחצור הגלילית וזה מאוד קרוב לגדות. אחרי כמה זמן כשהם התחילו לעלות בחזרה לנפח והם רואים טנקים ישראלים עולים באש הם הרגישו מאוד רע ונכנסו לדיכאון ולחץ מהמראות האלה, הם היו בנגמ"ש שמונה אנשים ולא הייתה להם כל כך ברירה, הם עולים לכיוון הסדנה בשביל לתקן טנקים תקולים, הם הגיעו לסדנה אחרי יום או יומיים וראו שני טנקים סורים ממש על הגדר של נפח והם הסתקרנו ונכנסו לטנקים לראות והכל היה שם חדש. הם לקחו שלושה טנקי טירן סורים לחילוץ והחביאו אותם בסדנה. בני היה מפקד טנק חילוץ ובמהלך המלחמה הם התארגנו עם נגמ"שים וחדרו ביחד עם חטיבה 188 לסוריה לתוך הכפרים וישבו במשך חודש חודשיים ומשם כל טנק שהיה נקרא לתיקון הם היו מתקנים אותו בשטח, הייתה תקופה שהם ישבו בסוריה והסורים ירו עליהם הרבה קטיושות ולא היה להם איפה להתחבא, הם היו נשכבים על הרצפה. כשהם יצאו מסוריה הם חזרו לסדנה וקיבלו כוח עזר – את כל בה"ד 1 ומלא אנשי מילואים באו לעזור להם בתיקונים, היה פעם אחת שהביאו להם מסוק והעלו עליו נגד בשם יוסי טל בשביל שיזהה את כל הטנקים התקועים ברמת הגולן ומשם היו קוראים להם לתקן אותם, בחלק מהטנקים היו גופות, דם, ציוד אישי, תפילין וטלית וזה היה מראה מזעזע והרגשה נוראית.

אחרי מלחמת יום כיפור הוחלט שסדנת נפח לא תהיה יותר סדח"ט של חטיבה 188 אלא היא תהיה פלוגה של יחש"מ 703 שקם באותו הזמן. בני התחיל כמכונאי טנקים ואח"כ לקחו אותו להיות בוחן טנקים, אח"כ אחראי בוחנים, אחראי טיפולי ב', אחראי טיפולי ג', אחראי מנועיה, בני עבר את כל התפקידים שיכולים להיות בסדנה. בני שירת בסדנת נפח במשך 20 שנה ואז ייצא ללימודים, השלים בגרות , חזר לסדנה למשך שנה וייצא ללימודי הנדסאי תעשייה וניהול. צביקה כהנא היה המחש"פ ובזמנו להגיע ללמוד בטכני היה מאוד קשה אבל בגלל שהוא היה עם בני בלבנון וראה מה הוא עשה הוא אהב אותו ודאג שהוא יגיע לטכני, שם אמרו לו שלא כדאי לו ושלא יוצאים הביתה והלימודים קשים ועדיף לו ללכת לבה"ד 20 לעשות הנדסאי. בני התקשר אליו ואמר לו את זה למרות שהוא יודע מה הוא עשה בשביל שהוא יגיע לטכני, צביקה אמר לפקידה שלו מה שבני רוצה את עושה רק תדאגי שיתקבל לבה"ד 20, כי בבה"ד 20 כבר התחילו את הקורס, הפקידה אמרה לבני לנסוע לבה"ד 20 ושיש לו מקום בקורס. חודש לפני שבני סיים את הלימודים המחש"פ זכריה חי קרא לו לראיון, גיל רוזנברג היה מ"פ שלו ואמר לו לעלות לפיקוד כי זכריה רוצה לדבר איתו, בני עלה לראיון אצלו, וזכריה אמר לו שהוא רוצה שהוא יחליף את מור אפרים שהיה עוזר של קצין הרק"ם בפיקוד, בני אמר לו שהוא גדל ברק"ם ומחכה לו שם מסלול רנ"ג, זכריה אמר לו שמסלול רנ"ג הוא יקבל גם אצלו והוא יקבל כל מה שהוא רוצה בפיקוד, בני ניסה להתווכח איתו וזכריה אמר לו שאין לו מה להתווכח כי חודש הבא הוא עולה לפיקוד וככה זה היה, אחרי הלימודים בני עלה לפיקוד, שירת שם שבע שנים ואח"כ פרש מצה"ל בשנת 2004.

מראיין ניסים קלו מנהל הידע

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
אדרי יצחק ז שוכן האני ז

כניסת חברים

חברים online