[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

גנון גבי

@alt@
קישור לאלבום התמונות האישי

סיפורו של רנ"ג גבי גנון סגן מפקד סדנת קריית שמונה

גבי למד בתיכון בטבריה מכונאות רכב והתגייס לחיל החימוש בשנת 1975, עבר קורס מכונאי שרמן ואחרי חמישה חודשים הגיע לסדנה 704 בשמשון, היו במחלקה שלו 60 חיילים והוא היה שם מכונאי שרמן מקצועי וטוב ובלט מאחרים, הציעו לגבי לקחת חוליה ולספח אותו לבית הילל וגבי הסכים, ככה הוא שירת עד הכניסה שלו לקבע, בהתחלה הם לקחו את הארבעה טנקים הראשונים, הצבא שכר באזור התעשייה קריית שמונה מבנה והם עשו אותו כמו שטח צבאי הזה והם מחקו מהטנקים האלה כל זכר לישראל כי הם לא רצו שאם כוחות צד"ל יתפסו בידי לבנון שידעו שהטנק ישראלי, אז גבי והחוליה שלו מחקו את כל הכיתוב בעברית וכל הדברים האלה. הם הביאו את הטנקים האלה במובילים עד הגדר ומהגדר הם הכניסו אותם למארג' עיון, כשהם היו נכנסים פנימה הם לא היו נכנסים עם מדים, הם היו לבושים בטריקו כחול עם קלאצ'ניקוב בשביל שלא ידעו שהם ישראלים. אם היה לצד"ל טנק תקול, בשביל לא להכניס את הטנק לישראל אז הם היו נכנסים פנימה לתקן את התקלה, מנועים הם היו מביאים מבית הילל.

בשנת 1982 הם נתנו להם שם אחזקה והיה לגבי גם טנק חילוץ שרמן שהוא השתמש בו למקרה אחד שהוא זוכר שאשתו הייתה בחדר לידה והם היו בחילוץ של שיירה שמובילים שנתקעו באזור שער פטמה בבוץ והם היו צריכים לגרור אותם ובמקום להיות בחדר לידה הוא התחיל לחלץ את כל הכלים האלה ורק לפנות בוקר הוא הגיע לחדר הלידה ואמרו לו מזל טוב יש לך בת. בנוסף גבי התעסק גם ברכב ובזמנו כברי יחיאל היה אחראי בוחנים וגבי היה תחת חסותו.

בשנת 1986 אייל אלוק היה מ"פ סדנת קריית שמונה ואמר לו שהוא צריך איש תפ"י, גבי נכנס לתפקיד אחראי תפ"י ובשנת 1988 שלמה שרעבי מינה אותו לסמ"פ שלו ובאותו הזמן יוסי פרחי היה המג"ד. כפרחי נתן מילה הוא עמד בה, לדוגמא היו להם בעיות עם פטישי אוויר ויום למחרת הם קיבלו שלושה פטישי אוויר חדשים. סדנת קריית שמונה קלטה המון חיילי מכ"ם והייתה בסדנה כיתה של מורות חיילות שמלמדות את נערי המכ"ם השלמת בגרויות וכדומה.

גבי שירת 30 שנים ואהב את מה שהוא עשה, זה נתן לו המון סיפוק. המ"פים הטובים שגבי זוכר היו - שמואל שפינר, אייל אלוק, שלמה שרעבי, שמעון ממן, חיים שוקרון, שרון חדד ודודי צפון, אלה מ"פים שנתנו את הטון ומעבר לזה גם היו חברים. בין לבין גבי היה ממלא מקום מ"פ, תקופות שהסדנה התמודדה לסדנה מצטיינת אבל זכתה במקום שני, הכי חשוב שאנשים שעשו ועבדו ידעו לתת את השירות מהלב כי האנשים שגרו בסביבה שמעו קטיושות ובלגן עד פינוי לבנון בשנת 2000. אחד הסיפורים שגבי זוכר היה עם גמליאל, טקס יום הזיכרון והמצב בגבול היה חם והיה חשש למטחי קטיושות כי שבוע לפני ירד מתח קטיושות מאחורי המשרד של התפ"י והבוחנים, הגיע היום של טקס יום הזיכרון וגבי אומר לגמליאל שיוותר על הטקס ושאם הוא רוצה שיעשה אותו בתוך המקלט לא ברחבת הדגל, היו בטקס 90 חיילים ויהודה אמר שאם אין הנחיות מהיחש"מ הוא לא יכול לבטל את הטקס, הם התחילו להכין את הטקס בחוץ ופתאום התחיל ליפול מתח כבד מאוד של קטיושות.

כגבי השתחרר הוא למד הנהלת חשבונות, התעסק קצת בתיווך והבין שזה לא בשבילו ומאז הוא עוזר לילדים.

סיפורו האישי של רנ"ג גבי גנון

גבי נולד ב1957 בעפולה, בתיכון למד מכונאות רכב ואהב את המקצוע מאוד והתגייס בשנת 1975, טירונות עשה בקדום ואחרי הטירונות הגיע לבה"ד 20 לקורס מכונאי שרמן, קורס ארוך של ארבעה חודשים. גבי סיים את הקורס והוצב בסדנה 704 של יחש"מ 651 ושם היה מכונאי שרמן. כשגבי הגיע למחנה שמשון זה היה מחנה יחסית חדש. כמכונאי שרמן בסדנה 704 הוא נתן מענה לימ"חים ולדרג ב' בימ"ח וזה לא היה שירות מעניין כל כך.

ב1976 ראיינו את כל מכונאי השרמן בסדנה 704 ושאלו מי רוצה להגיע לבית הילל, גבי התנדב ואז מסתבר שהם סיפחו סככה בקריית שמונה ואת השרמנים העבירו לצד"לדיקים אז הם היו צריכים להכין אותם, להוציא כתוביות בעברית, למחוק כל מיני דברים בשביל שלא יזהו. גבי הגיע לבית הילל והמ"פ שלו היה רס"ב אלכס פרדריך ז"ל. גבי החזיק חוליה של טנקים ונגמ"שים שנתנה מענה לשרמנים ולנגמ"שים של צד"ל, הם היו נכנסים בלילה כחוליות בשביל לתקן מנוע או קלאץ' או דברים כאלה, היו מחליפים להם בשטח את כל החלקים האלה ואם היה תיקון יותר מסובך הם היו גוררים את הכלי למשטח בבית הילל אבל באופן כללי רוב השירות היה בתוך לבנון.

בשנת 1978 גבי היה אמור להשתחרר ואז ביקשו ממנו לחתום קבע, הוא חתם שנה, היה לו טוב והוא היה עצמאי מבחינת זה שהוא היה אחראי מחלקה, בשנת 1980 שמואל שפינר היה המ"פ וסדנת בית הילל נסגרה וגבי עבר לקריית שמונה.

סדנת קריית שמונה נתנה אחזקה לדרגי ב', תיקוני דרך וב"תפים. גבי המשיך לתת מענה בתחום הטנקים, הוא היה סוג של קצין רכב ובאיזשהו שלב הוא הפך להיות אחראי מחלקה דרג ב'. גבי קלט את הכלים החדשים, למד אותם ועבד עליהם. היו להם גם אזרחים עובדי צה"ל שבאזרחות שלהם הם עבדו במוסכים אז הידע שלהם תרם הרבה מאוד. גבי התחתן בשנת 1982 וגר בטבריה. גבי היה אחראי מחלקת דרג ב' עד שנת 1986.

בשנת 1982 פרצה מלחמת שלום הגליל, לגבי היה טנק שרמן חילוץ אז סיפחו אותם לחטיבה 14 ומי שהיה קצין חימוש של החטיבה היה 'עוזרי' שאח"כ היה מחש"פ, גבי היה ת"פ שלו, כל טנק שפרק זחל או התהפך הם היו מטפלים בו, גבי היה בגזרה המזרחית והיה תחת אש, קטיושות והפגזות. את הכלים התקועים הם היו מרכזים במקומות מסוימים בשביל שיוכלו לעבוד בהם, עד שנכנסה הפסקת האש והם יצאו מהשבוע שטח בלבנון.

בשנת 1986 גבי הפך להיות אחראי תפ"י ובשנת 1988 נהיה גם סמ"פ בנוסף לתפקיד התפ"י המ"פ הראשון שלו כסמ"פ היה שלמה שרעבי. בתקופה הזאת הם הפכו את היוצרות, המ"פ התעסק יותר במנהלות וגבי התעסק יותר במה שהמ"פ אמור להתעסק כי הוא היה אחראי תפ"י אז הוא ידע יותר טוב את תכניות העבודה וכל המשתמע מכך, אבל בסך הכל זאת הייתה השפה המשותפת עם כל המ"פים שהיו. תפקידו כסמ"פ היה כוח אדם שמגיע הוא היה מטפל בו ומצמיד לו חונך שיקלוט את החייל כי גם הסוג אוכלוסייה שהם קיבלו בסדנה, ברובה היה חיילי מכ"ם. הייתה בסדנה מורה חיילת שהייתה מלמדת את כל החיילים שנפלטו מבתי הספר. היה המון לחץ, באותה תקופה היו המון קטיושות, הסדנה הייתה מטווחת, הם לא היו יוצאים כל יום הביתה, הם היו יוצאים פעם בשבוע הביתה, לפעמים גם עובדים בימי שישי ואז בשלב יותר מאוחר זה הפך להיות חמישה ימים בשבוע. העיסוק המרכזי של הסדנה היה רכב ומחלקה של ייצור. מחלקת הייצור עבדה תחת הנחיות של הפיקוד כלומר היא הייתה מחלקה פיקודית, המחלקה הזאת הייתה עם הרבה נגדים וגם היו כמה אזרחים שביניהם היה בחור מכפר גלעדי – 'יודקה' ז"ל שהוא התחיל את המחלקה ומי שבנה את המחלקה היה רפול שהיה אלוף הפיקוד הוא בנה אותה בפילון ובאיזשהו שלב העבירו אותה לסדנת קריית שמונה. המחלקה עשתה טשטשות לגדר, רשתות נגד נ"ט בהר דוב ובחרמון  שהיה פרויקט אדיר.

בשנת 1991 יוסי פרחי היה המג"ד והוא רצה שגבי ייצא לקורס קצינים ואשתו לא הסכימה ומאז הוא היה הרבה יותר סמכותי כי כשאתה סמ"פ נגד ומבוגרים ממך אז לפעמים לא מקבלים את דעתך, בהתחלה לפחות. כשיש לך גיבוי מלא מהמ"פ הוא מעצים אותך. לא קרה פעם שנגד לא רצה לקיים את מה שגבי אמר והמ"פ נתן לנגד גב, לא היה דבר כזה ואם היה קורה דבר כזה הוא היה משחרר אותו מהפלוגה. באותה תקופה הייתה עוצמה, גם למ"פים היה כוח אדיר ומילה שלהם מול המג"ד הייתה מילה, עם הזמן הוא הספיק שגל המג"דים יקירו אותו מעבר לפאן החברתי, הייתה לו מילה אצלהם בין אם הוא רוצה להחתים נגד או משהו אחר, זה היה כמו שמ"פ מבקש מהמג"ד שלו משהו.

ב2004 , זאת הייתה גולת הכותרת, הם סגרו את סדנת קריית שמונה, גבי נשאר בסדנה לסגור אותה, הם ערכו טקס וקראו לכל המ"פים שהיו, דודי צפון היה מ"פ באותה תקופה ואז הם סגרו את הסדנה ועברו לבית הילל ואז גבי החליט להשתחרר בשנת 2005 למרות שיכל להמשיך עוד. גבי מסכם את השירות שלו בכך שהיה לו שירות קשה, מעניין, הוא נתן את הנשמה שם. כשגבי השתחרר הוא למד הנהלת חשבונות, עשה תעודת מתווך והתעסק בהנהלת חשבונות והבין שזה לא זה.

מראיין ניסים קלו מנהל הידע

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online