[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור הקמת גדוד 703 וקהילת אנשי הגדוד משנת 2018 עד 2020

@alt@

מבנה ארגוני של גדוד 703

 

סיפורה של קהילה

מפקד הגדוד - סא"ל חגאי סיבהי מספר על תקופתו כמג"ד הגדוד

שלום, אני חגאי שחר סיבהי, מג"ד גדוד 703.

לפני כשנתיים וחצי במסגרת תוכנית אחזקה אחרת הוחלט להקים חמישה גדודים באגד אחזקה ארצי מה שבעבר היה את היחש"מים שחילקו אותם והוחלט להקים את גדוד 703 במחנה צנובר, שמספר 703 על אותו יחש"מ האגדי שפעל משנת 1974 לאחר מלחמת יום הכיפורים והתאחד בשנת 2003 עם 651 החליטו לפתוח אותו מחדש

אני בתפקידי הייתי רמ"ד אחזקה פד"ם. הייתי שותף לכל התכנון של אחזקה אחרת וכשהגדוד נפתח, נפתח תפקיד לקידום. התמודדתי ומאוד רציתי את התפקיד.התמודדתי ל 703 ולתפקיד נוסף, הקמת הגדוד 703 הייתה העדיפות הראשונה.

זכיתי, אני מאוד שמח וגאה שקיבלתי את התפקיד להקים מחדש את גדוד 703 כחלק מאחד הגדודים של אגד האחזקה הארצי.

הגעתי בתחילת פברואר 2018, שהתאריך יעד ההקמה הוא 21.3.2018

 היה חודש וחצי להקמת הגדוד, לוח זמנים מאוד קצרים!

בנו את הגדוד מאנשי פיקוד הצפון, שעדיין לא היו שייכים לאגד הארצי. זה היה להיכנס לתוך תהליך שהיה רובו בנוי בתצורה כמעט סגורה, כל נושא כוח האדם בגדוד. מספר משימות עמדו אל מול עיני:

  1. להקים מטה מאפס
  2. לסגור את סדנת גורן
  3. להקים את פלוגת עמיעד בעמיעד
  4. לסגור את פלוגת בית הילל
  5. לפתוח את פלוגת יפתח שיושבת בפילון.

ב 15 למרץ בוצעו טקסי הקמת הפלוגות.

אתגר שהיה לנו בתוך מכלול עמיעד, היה שאותם חיילים שעד עכשיו היו רגילים לבוא בשעות מאוחרות ולחזור בשעות מוקדמות, עד שהרגלנו אותם, בטקס שמנו להם תג של האגד, של גדוד 703. והם התחילו להתנהל כמו בתרבות שאנחנו מכירים, להגיע ב8 בבוקר, לסיים את יום העבודה  ב 17:30. גם בעמיעד וגם בפילון חששנו מנפקדויות, שלא ירצו להישאר, איך בכלל אפשר להישאר במסגרת כזו שרובם יוצאים בשעות לא שעות, ולהתנהג בצורה שונה ? . זה היה אתגר גדול, ובזכות המפקדים שעשו את המיטב והתעסקו בכל חייל וחייל, אנחנו נמצאים במינימום נפקדויות.

הצלחנו לשנות את התפיסה והשינוי הארגוני של הגדוד ולהקים מפג"ד שזה אירוע מורכב בזמנים קצרים.היינו צריכים להיפרד מאנשים יקרים וחשובים, להיפרד ממחנות ולהחליף אותם במחנות חדשים, תשתיות ולקבל אנשים חדשים בין אם זה מהימח"ים או מפיקוד צפון ולבנות משהו מחדש מלבד פלוגת צנובר שנשארה באותו מבנה אירגוני.

האתגר הגדול היה לאסוף את כולם, שחלקם היו אנשי יחש"מ, חלקם באו מהימ"חים חלקם מסדירים, גולני וכו' ולאחד אותם ולפתוח את הגדוד והמחלקות בתפיסה שונה לגמרי.

קיבלנו אחראיות על כל הימ"חים מקצה לקצה, שאת כל הטיפולים אנחנו עושים להם באותו מקום ולמנוע את כל נושא השינוע של האנשים.

עוד מורכבות רצינית שהייתה לנו, זה לחיות בתוך מחנות שהם מכלולים מלבד מחנה צנובר והמפג"ד שכולה יושבת ברמת פעילות א' והמחנה כולו של 703.

אתגר נוסף, כל נושא האמצעים שזה היה די מורכב שלאורך התקופה של השנה הראשונה וגם לאחר מכן, אנחנו עדיין היינו צריכים להתאמץ עם סכין בין השיניים, כדי לעמוד במשימה שלנו, אף אחד לא ויתר לנו. גם ביום הראשון היו לנו משימות כמו של כל הגדודים שקיימים שנים עברו וגם אם לא היה לנו את כל האמצעים, עמדנו במשימות כמו שאר הגדודים וכל זה בזכות האנשים שנתנו את כל כולם בכדי לעמוד במשימות.

בתחילת התפקיד, טרם הקמת הגדוד, שמעתי על מורשת 703 ורציתי להחיות אותה. הרמתי מס' פלאפונים והבנתי שהיא חיה נושמת ובועטת. היה רק צריך להחיות אותה. ראיתי את המורשת העצומה בטקס ההקמה שהגיעו קרוב ל - 80 פורשים עם כל המפקדים כמובן עם דגלים וחולצות. היה המון רגש, חלקם בכו, הצטמררו. שהבנתי מה שזה עשה להם, הבנתי מה זה מורשת של יחידה אחזקתית טכנולוגית לא מובן מאליו, זה לא צנחנים ולא גולני אבל זה לא נופל מרמת החיבור ,האכפתיות וההיסטוריה.

אני חושב שגדוד 703 יכול להיות כמודל לחיקוי, סמן ימני ודוגמא למופת, איך יש לאנשים זיקה למורשת גדוד.

לשמחתי, זה ליווה אותי לאורך כל התפקיד, הפורשים היו חלק בלתי נפרד בתהליך הקמת הגדוד וגם בהמשך, אני גאה להיות חלק מפורשי גדוד 703.

בנוסף הקמת היחידה, הקמת המפג"ד, אנשי קבע שביום אחד הפכו מרס"פ לרס"ג ואחראי מחסן לקצין מטה ועוד לא מעט בעלי תפקידים שהם אתמול היו בתפקידים כאלה ואחרים מקצועיים והפכו להיות קציני מטה.

גם היה תהליך של למידה והיום כל אחד איש מקצוע ברמה גבוהה מאוד והביאו את הגדוד לאן שהוא נמצא כולל זכיות במדדים כאלו ואחרים.

אודות הגדוד

בתקופתי הקמנו את הגדוד ביחד עם הסמג"ד עלי גאנם עם יתרון עצום, בעבר עשה שני תפקידי מ"פ כולל גם מ"פ מפקדה ביחש"מ, ניסיון רב שהוא הביא לגדוד את הנפח וכל מה שהיה חסר במיוחד בהקמה. את הידע והניסיון. הגענו ביחד, ואנחנו מסיימים ביחד. בשאר הפלוגות אותם המ"פים המשיכו ללוות אותנו. דניאל פז בעמיעד ,אלעד קליין ביפתח ועידן דגני בצנובר הם סייעו לנו בהקמת הגדוד וככה המעבר היה יותר חלק והיה פחות זעזוע. לאחר מכן תומר סיבוני החליף את אלעד קליין כמ"פ יפתח ואייל אביטל החליף את עידן דגני כמ"פ צנובר. אלו מפקדי הפלוגות והסמג"ד שליוו אותי בתקופתי.

בתקופה הזאת הגדוד עסק לא מעט במרחב הפיקוד, חלק עיקרי מהמרחב הפיקודי שהיינו אחראים עליו זה הגדוד במרחב. אומנם אנחנו לא שייכים לפיקוד צפון בשייכות אבל גדוד 703 הוא חלק בלתי נפרד, כי, אנחנו אחראים על כל האימונים שקורים פה.

אנחנו אחראים על רוב הצל"ם ועל שגרת האחזקה של פצ"ן. שזה דבר טבעי שנהיה חלק בלתי נפרד מטנ"א פיקוד צפון. ולכן גם בהגדרה כזו או אחרת המג"ד נמצא בסגל א של פיקוד צפון והיה חשוב לגדוד ללוות ולהיות חלק מהמשימות שלה, ללוות את כל מי שנמצא כאן במרחב הפיקודי, לסייע ליחידות שנמצאות במרחב למרות שיש את החטמ"ר, עדיין יש את המעטפת השלמה שמתבססת על ידי גדוד 703.

כלל האימונים שקורים במרחב הצפוני עוברים דרך גדוד 703, זה מתחיל מטירונים, ליווי, אחזקה וכל מה שאנחנו נדרשים, וכמובן כל המשקים המטכ"ליים ודברים ייחודים שקורים פה כמו המנועיה שנפתחה בתקופתי מחדש, הוקמה מנועיה לתפארת ברמה מאוד גבוהה, מסתכלת עשרות שנים קדימה, עם יכולות מדהימות.

הקמת פלק"ד בה"ד 20

מעבר לזה הקמנו את פלק"ד 20 שהוא חלק בלתי נפרד מגדוד 703 בחירום, זה פלק"ד שמבנה הימ"ח שנמצא כאן בגדוד 703, הוא ת"פ 703 בכל מיתר אופרטיבי.

הגדוד השתתף במבצע מגן צפוני, מבצע מאוד משמעותי לביטחונה של מדינת ישראל, עם כל המנהרות שנחשפו בגזרת לבנון, לא אפרט אבל בצורה כזו או אחרת היינו שותפים, הגדוד זכה לשבחים ותעודות הערכה מאלוף פיקוד הצפון והיו עוד אירועים של הקפצות גם בגזרה הדרומית שהיינו צריכים להכשיר יחידות שנמצאות כאן במרחב צפון, כמה שיותר מהר ולהוריד אותם לגזרה הדרומית וגם אירועים שקרו כאן בצפון כמו "בין המיצרים" ועוד אירועים שלקחנו חלק במרחב הפיקודי.

תקופת הקורונה

לאחרונה, לצערנו בתקופת הקורונה, האג"ד הארצי לקח חלק מאוד משמעותי בפיקוד העורף במשימה שנקראת "משמרות הזהב" שבה הגדוד התחלק לשניים, חלק המשיכו לתת את המענה בבט"ש ובאימונים שהמשיכו כאן בגזרת הפצ"ן וחלק עיקרי מהגדוד קיבל משימה של חלוקת מנות מזון לאנשים מבוגרים, אנשים שאינם יכולים לצאת מהבית באזור חיפה, קריות, נוף הגליל ועפולה, הגדוד במשך כחודש וחצי הוציא כ-120 צוותים כל יום, וחילקו מעל ל400,000 מנות מזון, זה בלתי נתפס, לקחנו את האנשים הכי בכירים ורציניים שלנו, והם ניהלו את העבודה בשטח והיו מאוד יצירתיים. בין אם לקחת אוטובוסים ולחלק מנות מזון באוטובוסים או בכל דרך אפשרית. זו משימה ערכית שהגדוד לקח בו חלק, נתן סיפוק אדיר לחיילים ולאנשי הקבע,

התרגשתי לשמוע לא רק את האנשים שקיבלו את מנות המזון, אלא גם את הורי החיילים שמסבירים מה אותו החייל הרגיש ואיזה סיפוק הוא הרגיש, אז גם בזה הגדוד הצטיין וזה עשה רק טוב וזו חוויה שבהחלט אזכור מתקופת השירות שלי.

לסיכום

אסכם את כל התקופה הזו, בכך שזכיתי להקים מחדש את גדוד 703, לא יכולתי לבקש תפקיד יותר טוב מזה, אני עוד כשבוע מסיים את התפקיד וזה התפקיד הראשון שאני מוכן להמשיך איתו עד הפנסיה, אני ברגשות מעורבים, בניתי את הגדוד בשתי ידיי ביחד עם עוד אנשים נפלאים שהיו איתי ביחד, והגדוד הזה לא ייסגר או יתאחד, זו יחידה חזקה, שנמצאת בכל מקום, בתעסוקות מבצעיות, בחירום, במשקים מטכליים, בכל אימון, בימח"ים ,בכל מבצע והוא גם הראשון שיוקפץ. אין תחום שבכל המערך הזה שנקרא חיל הטכנולוגיה והאחזקה, שגדוד 703 לא מצטיין בו, גדוד 703 הולך להישאר כאן לעד!

רוצה לשבח שוב, את המפקדים, האנשים למטה עד אחרון החיילים, מפקדי המחלקות שבזכותם הצלחנו לעמוד בכל המשימות.

אני מאמין ומקווה שגם מחליפי ימשיך את הדרך והמורשת ושהגדוד ימשיך להיות חזק ורלוונטי בכל מה שעושה, אין משימה שגדוד 703 יקבל ולא יעשה אותה בצורה הטובה ביותר, ברצוני להודות לכל אותם אנשים שהיו שותפים איתי, לתקופה, לזיכרונות ולתפקיד הכי משמעותי שעשיתי בשירותי הצבאי.

שנדע רק אימונים, תרגילים ואם צריך אותנו במלחמה אז אני מאמין שגדוד 703 יהיה הראשון שיוקפץ ויהיה בחזית הלחימה וישפיע מאוד על המענה האחזקתי כך שהכלים והיחידות ינצחו במלחמה.חגאי היה מפקד הגדוד מ2018 עד 2020 (אלבום התמונות של חגאי מהגדוד)

מבנה המפקדה

אנשי הקבע והקצינים במפקדת היחש"מ: (לחיצה על הקישור תוביל לסיפורו האישי של המשרת)

 מדור הפעלה

מדור תפעול  מדור לוגיסטיקה  מדור משא"ן 

 קצין הפעלה והנ"י -

רס"ן גדי לנקרי

 קמ"ד בטיחות והגנ"ס-

רנ"ג יניב גואטה

ק. לוגיסטיקה -

רס"ם אמיר חדד 

ק. משא"ן -

סגן אפרת יצחק 

 קמד נה"י -

רס"ם ואדים קגנוביץ'

קמ"ד תפעול ואופרטיבי -

רס"ם פנחס דמרי 

 נגד מטבח -

רס"ם אביתר צרויא

ע.ק. משא"ן -

רס"ל בן קדוש 

 קמ"ד ת"ע -

רס"ל עדי מלסה

 

ק. הספקה ובינוי -

סמ"ר שלי ברונשטיין 

ק. ת"ש גדודית -

סג"מ עופרי כושר 

 קמ"ד חלפים ומשקים -

רס"ם שמעון ועקנין

 

רתח ציוד לוגיסטי -

סמ"ר מועין עבדאללה 

ק. קורסים והכשרות -

רס"ל שי בן חיים 

 קמ"ד משאבים ואמצעים -

רס"ל חגית גוטמן

     

מראיין רס"ל בן קדוש מגדוד 703 'גליל גולן'

אלבומי תמונות מאירועי הגדוד

ראיון עם סמג"ד הגדוד רס"ן עלי גאנם

סמג"ד עלי גאנם, בדרגת רב סרן, בתאריך ה-21.3.2018 הקימו מחדש את גדוד 703 ובזמן ההקמה קיבל את תפקיד הסמג"ד. באותה תקופה היו שלוש פלוגות, פלוגת צנובר 756 שיושבת במחנה צנובר ביחד עם מפג"ד 703,ועוד שתי פלוגות חיצוניות שהתבססו על מטרות האוגדות. פלוגת עמיעד 7407 ופלוגת פילון 7408 שהתבססה על סדנת בית הילל לשעבר.

מיד עם הקמת הגדוד עמד מולי אתגר, לגייס אנשים ולהתחיל לבנות את הגדוד ולהגיע לעוצמה אנושית. בהתחלת ההקמה הגדוד מנה מעט אנשים, ולאט לאט הגדוד התחיל לרקום עור וגידים בנושא גיוס אנשים, גם חיילים וגם מפקדים.

הגדירו את השנה הראשונה כשנת הקמה שהתעסקו לרוב בשיפור התשתית של האחזקה ותשתיות המגורים, השקיעו הרבה משאבים וכסף, גם הפלוגות החיצוניות וגם בגדוד עצמו כמו השקעה במבנים חדשים , אספלט, הבנייה של המפג"ד כמפג"ד, התעצמות בכלי עבודה ואמצעים, עסקו לא מעט בהדרכה וליווי המפג"ד שהתעסק עם חברה צעירים שהפכו לקציני מטה. התעסקו רבות בהקשר וביחסי הגומלין בין המטה לפלוגות ובין הפלוגות לחטיבות ולאוגדות שנותנות להם מענה. הגדוד באותה התקופה עסק בהרבה מאוד דברים,החל ממתן מענה לבט"שים ולאימונים בכל מרחב רמת הגולן , כל גדוד שעלה גם לאימון, הבית שלו היה גדוד 703, בנוסף עסקו בכל האימונים של מחלקות החילוץ בצה"ל במגרש המשחקים הביתי בפלוגת  , אימנו את מחלקות החילוץ בכלל צה"ל וגם בפיקוד צפון, עסקו בבניית החירום של הגדוד פלק"ד בה"ד 20 שבשגרה אותם חברה מדריכים בבה"ד 20 בבסיס ההדרכה של החיל ובחירום, הם עולים מקריית ההדרכה וכשהם מגיעים לגדוד הם הופכים להיות פלוגה קדמית, שהיא הת"פ של גדוד 703, עסקו בבניית הימ"ח של הפלק"ד במחנה צנובר, עסקו בסגירת סימולים ישנים, פתיחת סימולים חדשים, השלמות אמצעים לכלל הפלוגות לצד תחילת בניית הימ"ח ומבצוע הגדוד גם של הפלוגות החיצוניות, גם פלוגה 7407 וגם פלוגה 7408  הופכות להיות פלוגות סדירות אל מול האוגדות.

עסקו בנוסף בכתיבת פק"לים ופקודות אופרטיביות, התאימו את עצמם לצורכי מרחב פצ"ן, ולמעשה עד מרץ 19, עיצבו את היחידה, הקימו יחידה מ0 ל100, עם כל האתגרים לצד עמידה מלאה בתוכנית עבודה גם בימ"חים וגם באימונים.

שנת 2019

את שנת 2019 הגדירו כשנת מיצוב הגדוד ובה התחילו להניע תהליכים ארוכי טווח, התחילו בנוהל קרב בפקודות אופרטיביות של פיקוד צפון, עשו שיפור משמעותי בכל הנושא של המשק המטכלי , נושא החט"כים חנכו את מנועיית צנובר, מנועייה חדשה שמשמשת עוגן וחלון קדמי למנועיה של אגד 651 וחנכו לא מעט מוסדות תה"ל כמו מספרה, מרפאה, מועדון, חדר כושר. שנת 2019 הייתה שנת תנופה תשתיתית. בנוסף לשיפור המשמעותי גם בסככות הרכב והנגמ"ש, לצד הריסת מבנים ישנים, הקטנת הארנונה וחיסכון כלכלי וכספי. הפעילות למעשה של הגדוד בשנתיים האלו התמקדה בשני צירים מרכזיים- ציר הימ"חים, תוכנית העבודה והכשרות הכלים. לצד כל התמיכה באימונים של כל הגדודים והחטיבות שהתאמנו וביצעו תעסוקה מבצעית ברמת הגולן.

לסיכום

השנתיים האלו היו מאתגרות שבסופן הגדוד הגיע להישגים גבוהים מאוד הן באגד הארצי שמונה חמישה גדודים ואחד מהם גדוד 703, גם במשא"ן וגם בדו"ח מצויינות הגיעו להישגים מאוד גבוהים. שתי סדנאות  הגיעו להישגים יפים ומרשימים וזכו במקום ראשון באגד במשך תקופה של שלושה חודשים ברציפות, בנוסף עברו שתי ביקורות משמעותיות. ביקורת אכ"א, כוח אדם, ששמו את הגדוד במקום מאוד טוב  למקום ראשון בגדוד לתקופה של יותר משנה באגד. הביקורת השנייה שאליה התארגנו ב 2019 הינה ביקורת כו"כ שהביאה את הגדוד גם מבחינה אופרטיבית ומבצעית למקום מאוד טוב. כיום, בשנת 2020 הם חונכים ועושים מסדרים גם לימ"חים של הגדוד כך שהגדוד גם ממובצע. לצד כל העשייה הזו, הם עסקו לא מעט במורשת של הגדוד החל מלקחת אחריות על הטקס באסון הספארי במטולה שלצערנו נהרגו שם 12 חיילים של הגדוד. היום הגדוד מונה 29 חללים, הם בקשר רציף עם המשפחות, גם בתוכנית קשר של קבע וגם בתוכניות אחרות. עוסקים כיום לא מעט בארגון של כל נושא המורשת שבעתיד הכוונה היא לעשות חדר מורשת גדודי בתוך מחנה הבית- מחנה צנובר ב703. כל הפעילות הזו נתמכת בעזרת פורשי גדוד 703 לדורותיהם, כל המג"דים לדורותיהם היו בגדוד, הם מחוברים אליהם וכל נושא המורשת צפוי להיות לא רק בגדוד אלא גם במוזיאון החיילי.

 הסמג"ד מסכם את התקופה כתקופה של הקמת יחידה, בשנה הראשונה יצור ומיצוב של היחידה בשנה השנייה וכרגע גדוד 703 נמצא בחזית, גם בחזית רמת הגולן וגם בחזית באגד הארצי, הגיע להישגים יפים ומרשימים. הסמג"ד עלי גאנם מאחל הצלחה למחליפו העתידי להגיע.

מראיין רס"ל בן קדוש מגדוד 703 'גליל גולן'

סדנת עמיעד

מבנה פלוגת עמיעד

 

 

סדנת יפתח (פילון)

מבנה פלוגת יפתח

מראיין רס"ל בן קדוש מגדוד 703 'גליל גולן'

 

 

 
 

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online