דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

כינון ישיר

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 25/08/2018

תאריך האירוע: 1947-11-04

מספר צפיות: 2458


תקציר ל כינון ישיר

אחיי החימושניקים, לא משנה כמה שנים עברו, ומה עשיתי מאז שירתתי בסדנה הגייסית בג'וליס, תמיד תהיה פינה חמה בלבי, לאותם שסמכו עלי, והעלו אותי כנער צעיר, ממעמד של מכונאי מתחיל, לתפקיד אחראי על מחלקה גדולה לתיקוני משאיות, בג'וליס. בתפקידי זה, למדתי רבות מאנשי המילואים, על חידושים מקצועיים, שלא היו ידועים אז בצבא. הייתה זו הפעם הראשונה, בה נִתנה לי הזדמנות להוכיח את עצמי בניהול צוות, בארגון יעיל של עבודה וביחסי אנוש. ולמי שלא יודע, המפעל הגדול של "נערי רפול" נולד אצלנו בסדנה, המפקד רפאל (רפול) איתן בא, התרשם ומינף. למעשה, הייתה הסדנה הגייסית, המשך להשתלמות מקצועית, של בה"ד עשרים. לעולם לא אשכח את הניסיונות היצירתיים לייעל את כלי הרכב של השריון. האזרח המוכשר יהושוע גונקול, פיתח אביזר יעיל לכוונון הבלמים בקומנדקאר. הוא גם ניסה להפעיל מסך עשן, בהזרקת סולר לצינור המפלט של זחל"ם. בששת הימים הפכנו רכבים רגילים לאמפיביים, ויצרנו כלי עבודה להגברת הייעול והבטיחות. בג'וליס למדתי לצאת מהקופסה. עד היום אינני כבול למוסכמות, ואני מחדש תמיד. במשך שנים ראיינתי רבים ממקימי המדינה, כתבתי מאות מאמרים ואני משדר ברדיו. המרכז למורשת בגין בירושלים, מטפל עתה בשימור ובעיבוד החומר הרב, וכן, גם את סיפורי המורשת שלי בחיל החימוש.

 

 

כינון ישיר      19.08.2018    יוסי רנרט

המושׂג כִּינוּן יַשִׁיר, מקביל לַ- דוּגְרִי, בּשׂפַת השכנים.

"כינון" יכול גם להעיד, על השתלטות מקומית של להקת כינים, על גן-ילדים או על להקת כלבים. גם "ישיר" כשלעצמו, יכול שיהיה קשור לעתידו של זמר חובב.

אלה רק דוגמאות, לַצורך בראייה רחבה של הנושא, כדי להבין את הרעיון בכללותו. בשפת היום יום, אין שימוש במושג "כינון ישיר", אלא אם כן, אתם תותחנים. את הצירוף בין "כינון ישיר ל - יוזף סטאלין, שמעתי בששת הימים. לזקנים אשר בינינו, אין צורך להסביר את המושג ששת הימים, והצעירים ? שינַחַשׁוּ !. אצלנו הזקנים תקופת ההמתנה שם בחורשה, המלחמה והאופוריה שלאחריה, מנוקזים למושג קוד אחד - "ששת הימים".

שלא כמו בששת ימי מעשה- הבריאה, לא באה שבת בגבולנו.

הקשר המעשי בין השבת שלא באה, לזו מסיפור הבריאה, הוא קשר הנרות. נשינו היפות תדלקנה נרות שבת, והאלמנות, הן בוכות בבתי-הקברות.

גם השבאב ברצועה, עסוק בהדלקה שם בעוטף, וזאת בכינון ישיר. ונחזור ליוזף סטאלין, מה הוא עשה כאן ? מיד תדעו. חבריי ואני לא פגשנו בַּמשׂופַם בחולות סיני, אפילו לא בתעתועי ה "פאטה מורגנה" המדברי, זו מופיעה בהזיותיו של הצמא למים, הרואה מרחוק ומבעד לערפל שכרונו, ענני גשם ודקלים מתנועעים ברוח.

את הסיפור על סטאלין בסיני, שמעתי בשוך הקרבות ובכינון ישיר, מתותחן מילואימניק מתנשף, בטרמפ שתפסנו מקסטינה לתל-אביב. בטרם עלינו על הרכב, עוד הספקנו להתרגש שם במזנון, בצומת כפר-אחים. כן, התרגשנו, שני מילואימניקים בעלי משפחות, חוזרים ממלחמה ומתרגשים ממה? מסנדביץ' אחד ובקבוק טמפו.

אל תתבלבלו, לא סבלנו רעב במלחמה, גם לא צמא. החיילים המצרים הבורחים, הם אלה ששתו מים מהרדיאטורים של הרכבים השרופים, לא אנחנו. אבל כאן, בצומת המוכרת מ "הַסַדִּיר", התרגשנו. 

בעלי המזנון לא פתחו קופה, ופינקו בחינם את החיילים שהגיעו אז לצומת. עוד בטרם עלינו על הטרמפּ' , ידענו, הגענו הביתה.

אני יודע, סטאלין חיכה, אבל הייתי מוכרח להקדים ולספר את סיפור הסנדביץ' והטמפו. במהלך הנסיעה, סיפר לי התותחן בהתרגשות איך הוא הפך את סטאלין על גבו.

התותחנים בסוללות אינם רואים את האויב, ממש כמו המשתמטים בבני-ברק. התצפיתנים מעבירים מידע לאנשי האיכון, ואלה מכוונים את האש. ע

ל-כן נבהלו המילואימניק וחבריו, לראות לפתע מולם, את המפלצת ג'יי אס שלוש, - ג'וזף סטאלין סימן שלוש. טנקים עבי שריון אלה, היו במלחמת העולם השנייה, הסיוט של הצבא הגרמני. אבל כאן לא סטאלינגרד, כאן מדברים "דוגרי", ובשפת התותחנים - כינון ישיר. ברגע ההוא הגיע תורם של המצרים במפלצת להיבהל. פגז יהודי אחד בכינון ישיר, מתוצרת התעשייה הצבאית, לא חדר את שריון המפלצת, אבל הפך את סטאלין על גבו, בעוד זחליו מנופפים באוויר על ריק, כמו רגליו של צב יבשה הפוך. חיל החימוש ידע לשדרג טנקי שלל ולהתאימם לצרכי צה"ל, טנקים אחרים נמכרו בחו"ל והגרוטאות? שימשו מטרות באימוני ירי.

חיפוש מידע

כניסת חברים