[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים משה סלמן - בתפקידו האחרון מחש"פ דרום(מפקד חימוש פיקודי)

@alt@

''בכירים מספרים''  רס''ן אייל סופר מראיין את  אל''מ במילואים משה סלמן שהשתחרר מצה''ל  בשנת  2001 ,תפקיד אחרון: מחש''פ דרום ,תפקיד נוכחי באזרחות: מנהל תפעול ארצי במנהל הרכב הממשלתי.

פתיחה:

פרויקט ''בכירי החיל מספרים'' מביא את סיפורו של חיל החימוש במרוצת השנים דרך עיניהם של מפקדי החיל לדורותיהם. הסיפורים המובאים במסמך שזורים בד בבד עם התפתחותו של צה''ל בכלל וחיל החימוש בפרט, דרך אירועים ואתגרים בהם עסקו בכירי החיל וביניהם אל''מ משה סלמן.אל''מ משה סלמן שימש בתפקידים מגוונים ביחידות השדה החל מעוזר קח''ש בבסיסי הכשרות דרך אוגדות משוריינות וכלה בתפקיד מחש''פ דרום. מסלול שירותו שזור החל ממלחמת יום הכיפורים בה החל את שירותו הצבאי ועד לסיומו בתקופת מבצע ''ענבי זעם''.

רקע כללי:

משה סלמן נולד בשנת 55, נשוי + 6 וסב ל-7 נכדים, מתגורר במעלה אדומים.משה התגייס לצה''ל במאי 1973 ורצה להגיע לצנחנים, תוך כדי בקשותיו לשינוי שיבוץ ללחימה החל בבה''ד 20 בהכשרת מכונאי טנקים מג''ח, וביצע כל מה שניתן על מנת לא לסיים את הקורס ולהיות מוכשר. יום לפני פיזור הקורס החלה מלחמת יום הכיפורים וכלל הקורס שהתכונן לצאת לבית לפני הגעה ליחידות החדשות חזר בחזרה לבה''ד לאור העלאת כוננות וצורך בהכנת 30 טנקים לטובת הלחימה. משה הרגיש כי אינו מסוגל להמשיך במצבו ולא לתרום וניגש למפקד הקורס והצטרף לכלל החיילים ואנשי הקבע שעמלו על הכשרת הטנקים ללחימה. לאחר סיום הכשרת הטנקים ביצע משה הסבה למכונאי תומ''ת רוכב ונשלח לגדוד 411 שביצע אימון הקמה.לאחר אימון ההקמה המשיך משה בגדוד בתקופה של כשנה ויצא לקצונה.לאחר סיום הקק''צ ביצע משה תפקיד עוזר קח''ש שבטה כשנתיים ולאחר מכן עוזר קח''ש אוגדה במחנה ראמה כשנה. לאחר שנדרש לבצע תפקיד קח''ש גדוד לא הסכים והשתחרר.לאחר כ-4 חודשים, בשלהי שנת 78 חזר משה לשירות לתפקיד ממלא מקום קח''ש אגד מילואים והמשיך לתפקיד קח''ש חטיבת שריון מיל' (חטיבה בהקמה) כשנתיים והיה אחראי במקביל על מרכז הטיפולים האוגדתי.משה המשיך לתפקיד קח''ש אגד סדיר בתקופת מלחמת לבנון הראשונה ושירת שנתיים בלבנון.לאחר תפקיד זה ביצע תפקיד מ''פ סדנא ביחש''מ מרכז ומונה לאחר מכן לק.הפעלה של היחש''מ.משה קיבל את תפקיד קח''ש שבטה ובמקביל ביצע לימודי פו''ם קצר.משה בוגר תואר ראשון מאוניברסיטת בר-אילן בלוגיסטיקה וכלכלה.לאחר סיום לימודיו ביצע משה תפקידי קח''ש אוגדת מילואים, מפקד יחש''מ גב ההר, מפקד יחש''מ דרום ומחש''פ דרום עד לשחרורו מצה''ל.

ערכים מרכזיים של חיל החימוש בעיני משה:

בעיני משה קיימים מספר ערכים שהינם ראשונים במעלה בכל תקופת שירותו ובכלל והם:

  1. אמינות.
  2. יושר מקצועי.
  3. מוסר.
  4. דוגמא אישית.

משה מדגיש כי כל הערכים הינם חשובים וכי הדוגמא האישית הינו ערך שנדרש להדגיש לאור העובדה כי אין אנחנו יכולים לדרוש מאף גורם תחתינו לממש משימה אם אין באפשרותנו להקנות לו את כל הכלים למימושה ובנוסף אין אנחנו יכולים לדרוש דברים שאנחנו לא מבצעים.

אתגר מרכזי:

בתקופת שירותו, התקבלה החלטה לבצע איחוד של יחש''מ ערבה ויחש''מ דרום ולהפוך אותם ליחש''מ אחד גדול כחלק מהחלטה לביצוע בכלל היחש''מים.את המשימה קיבלתי בסוף תפקיד מפקד יחש''מ דרום ומימשתי אותה יחד עם מפקד היחש''מ הנכנס שחר קדישאי כשכיהנתי בתפקיד מחש''פ דרום.הקושי הגדול היה בעצם ניוד כוח האדם בקבע והאתגר הגדול היה לבצע את האיחוד עם מינימום פגיעה באנשי הקבע ששירתו ביחש''מ ערבה, וזאת לאור העובדה כי אנשי הקבע הללו הגיעו ליחש''מ ובנו את מרכז חייהם בערבה על כל המשתמע מכך.היו לא מעט בעיות והאתגר הגדול היה למזער את הפגיעה והשתדלנו למלא אחר בקשות אנשי הקבע בשיבוצים ובמידה ולא הסתדר הגענו להסדר פרישה מוקדמת.זה היה אירוע של טלטלה רצינית וחזקה לכלל מערך האחזקה באותה תקופה ונדרש להבין שבכל אותה תקופה אנחנו נדרשים להמשיך ולתת מענה אחזקתי שוטף, רציף והולם לכלל היחידות המתאמנות  ולכל בסיסי האימונים בדרום.נוסיף לכך את האינתיפאדה השנייה שפרצה ונדרשנו לתת מענה לכלל הכוחות הנוספים שהגיעו לגזרה.

תרומת חיל החימוש לביטחון המדינה:

החיל כחלק מצבא ההגנה לישראל מהווה מרכיב מרכזי בכמה היבטים:

  1. פיתוח אמצעי הלחימה  – מכפילי כוח.

  2. קליטת אמצעים חדשים והיכולת לתת מענה אחזקתי לכלל האמצעים החדשים הנקלטים.

מענה אחזקתי מושלם הכולל מעטפת של חלפים, הדרכה והכשרה של בעלי מקצוע לטיפול בכל מדרגי התיקון, צב''דים, הו''ט והוראות הפעלה לכלל סוגי האמל''ח.כלל הפעילויות הללו באות לידי ביטוי בכלל הדרגים הטכנולוגים וברמת הלוחם.חיל החימוש היה מאוד דומיננטי בתקופת שהיית כוחות צה''ל בלבנון והקים שם יחש''מ לבנון שנתן מענה לכלל הכוחות ששהו בדרום לבנון.בתקופת במלחמות (יום הכיפורים ולבנון הראשונה) היווה מערך האחזקה מכפיל כוחו בעצם תיקון כלים והחזרתם למעגל הלחימה מה שהיווה מכפיל כוח ונתן לכוחות הלוחמים לבצע את משימותיהם עם כמות צל''מ מספקת.במסגרת השהייה ברצועת עזה נבנה מוצב טרמית ע''י כוחות של חיל חימוש. מוצב זה נבנה בצורה ממוגנת ברמה גבוהה מאוד מה שהציל הרבה נפשות לאור העובדה שמוצב זה היה מותקף מידי יום וסופג מכות אש רבות.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים

חברים online