[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''ם, אבנר סיגן

@alt@

אל''ם, אבנר סיגן, פרש בשנת 1988 כאשר בתפקידו האחרון שימש כרמ''ח אכ''א במשך 3 שנים במקחש''ר. אבנר שירת בצה''ל 24 שנים. עיסוקו של אבנר בתפקידו האחרון התמקד בביצוע הסבות מקצועיות ופיתוח כ''א בחיל חימוש, הגדלת כ''א בחיל החימוש ע''י הוצאת ללימודים אקדמאיים והחזרתם לחיל משכילים ואיכותיים יותר (טכנאים/הנדסאים) ולפתח אותם בחיל במקצועות הנדרשים והקריטיים בעיקר מאוכלוסיות הפריפריה.

אבנר התגייס לחיל חימוש כמכונאי טנקי שרמן (1,2), צנטוריון. לאחר 3 שנות שירות כחייל חובה, השתחרר וחזר לאחר שנה לאחר שביקש לצאת לקורס קצינים. אבנר ביצע תפקידים כגון קצין ציוד בגייסות השריון, סמג''ד גש''ח 867, קח''ש חטיבה 767, קצין חימוש צאלים, ביצע לימודים אקדמאיים (תואר ראשון במנהל ציבורי), מפק'' מחנה נתן ותפקידו האחרון רמ''ח כ''א לפני שפרש מצה''ל.

ערכי הליבה שהובילו את אבנר בעשייתו בחיל חימוש היו חינוך בני הנוער והקניית ציונות ונתינה, ארגון ופיתוח אנשי הפריפריה, חדוות עשייה ואחוות אנשים. אבנר ציין כי בעיניו חיל החימוש הינו חיל משמעותי מאוד לצה''ל אשר בא לידי ביטוי בערכי עבודה, התמדה, חיל שהינו בעל בסיס חזק ויכולות וחיל בעל יכולת ניהול תהליכים. בעבר נטו לתת משקל כבד יותר להחלטות כאשר הנושא נגע בתחומי החיל כגון כשירות, הכשרות וניהול תהליכים ופרויקטים.

אבנר ציין כי האתגרים המרכזיים של החיל באותה תקופה היו גיבוש אנשי החימוש, לכידות לעשייה וחינוך אנשים. אבנר עצמו הקים 3 בתי ספר (סד''למים) בכדי לקלוט אוכלוסיות קשות יום ולהררים אותם גם כחיילים בצה''ל וגם כאזרחים טובים יותר לאחר שחרורם מהמערכת. אבנר ציין כי הוא דגל בשיתופיות החייל הפשוט במשימות ובעשייה היומיומית, עד כדי כך שהקים בעבר וועד חיילים בכל פלוגה ביחש''מ אשר נתן לחייל הפשוט יכולת להשפיע על העשייה.

אבנר השתתף ב-2 מלחמות ישראל: ששת הימים ויום הכיפורים. במלחמת ששת הימים שימש כעוזר קצין חימוש גדודי ובמלחמת יום הכיפורים שימש כעוזר קצין חימוש עוצבת הפלדה. במלחמת שלום הגליל, הגדוד עליו פיקד לא גויס ולא השתתף במלחמה. אחרי שנת 82, אבנר היה שותף להקמת 2 סדנאות בפיקוד צפון (בית הילל ובלבנון). אבנר סיפר שכאשר יחידות היו יוצאות לנוהל סופ''ש מלבנון, הן היו מביאות איתן את הכלים משבוע פעילות ויחידתו הייתה אמונה על הכנתן לשבוע שלאחר מכן לכניסה מחודשת ללבנון.

בעיני אבנר תרומתו של חיל החימוש לביטחון ישראל הינה עצומה. אבנר ציין כי לעתים אנשי החימוש וכוחות האחזקה היו מגיעים לפני הכוחות האג''מים. אבנר ציין כי היו תקופות כאשר כוחות האויב לא היו מצליחים להבין הכיצד תוך זמן כ''כ קצר היו חוזרים אמצעים ללחימה ולכשירות מרבית וזאת לאור יכולות האלתור של אנשי החימוש במתן פתרונות יצירתיים ואיכותיים בזמן קצר. בנוסף, אנשי החימוש עסקו בהעברת שלל מאזור הלחימה לאחור, השמשתו והחזרתו לאזור הלחימה.

מבחינת אבנר, האירועים מכוננים שאותם הוא זכה לחוות היו בעיקר קשורים לכ''א ולטיפוח בני נוער משכבות שונות באוכלוסייה, חינוכם לערכים ולציונות, הקניית יכולות אשר יביאו את אותם החיילים לביצוע תוצרים ע''י עשייה ועבודה. אירועים אלו הוא דאג להביא לכל יחידה בה שירת, כיוון שראה בזה ערך עליון לחנך את בני הנוער לעבודה ונתינה אשר ישפיעו על החייל גם בעתידו. מבחינת אבנר, שינויים תמידיים ודינאמיות ביחידות אליהן הוא הגיע יצרו סביבה אשר אפשרה לדור צעיר ללמוד ולהתפתח בצבא ולהיות אח''כ אזרחים טובים יותר. אבנר ציין כי ''חיל חימוש התברך ביכולת לגרום לאנשים להשפיע וליצור דברים יש מאין מתוך רצון וחדוות עשייה''.

כאשר אבנר נשאל בנוגע למה בעיניו המאפיינים הייחודיים של חיל החימוש, הוא ציין כי היכולות הטכניות ורמה טכנית של אנשיו, ירידה לפרטים ביכולות התכנון, איכות הביצוע ולהיות חיל אשר יודע לבצע את ההתאמות הנכונות לסביבה המשתנה הינן המאפיינים הייחודיים של החיל.

כיום, אבנר הינו בן 70, משוחרר ממערכת הצבאית מזה כ-27 שנים, ומשמש כמנכ''ל חברת ''פקר פלדות תעשייה'' ובנוסף, ממנכ''ל בחברה נוספת של קבוצת ''אפריקה-ישראל''. אבנר עובד כ-20 שנה בחברת ''פקר פלדות תעשייה''. אבנר סיפר כי את הערכים שאותם הוא טיפח במהלך שירותו הצבאי מביא אותם לידי ביטוי גם בעבודתו הנוכחית. אבנר ציין כי הינו איש של אנשים מאז היותו בצבא ועד היום, וכי פיתוח האנשים חשוב לו מאוד לאור הסביבה והמציאות הדינאמית בה אנו חיים. אבנר היה בפנסיה כשנה וחצי אך התבקש ע''י אנשי החברה לחזור לאור היותו מקור ידע של שנים בתחום ובחברה.

         אבנר סיגן, כיום מנכ''ל ''פקר פלדות''

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים

חברים online