[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל"מ פיני אביטוב

@alt@

"בכירים מספרים"  אל"ם פיני אביטוב
פרטי הקצין המתעד: רן דהן, רס"ן
נתונים אישיים:
תפקיד אחרון: מחש"פ - מפקד חימוש פיקוד צפון.
עיסוק נוכחי : מנכ"ל מפעל אלומיניום -ניגריה
רקע אישי:
 פיני נולד בשנת 1948  בעיר חיפה, את ילדותו המשיך והעביר בחיפה. פיני בן לשני הורים .. שנולדו בישראל , דור שישי בארץ אבא לשלושה וסב לארבעה. פיני החל את שירותו בצה"ל בשנת 3911 , כאשר גויס אותר למבדקי טייס אשר נפסלו בשל בעיה רפואית בעיניים, פיני המשיך את דרכו וסיים קורס הנדסאים בחיפה, בתום לימודיו הועבר לחיל החימוש וביצע קורס "מסגר תותחים" בבה"ד 00 , עם תום הקורס שובץ בגדוד תותחנים גדוד רשף כסמל טכני , פיני עבר לחת"ם י"פ חת"מ חטיבת מילואים במסגרתה סייע בתיקון ושיפוץ התותחים המתנייעים ובהחזרתם לכשירות בימחי"ם.
בשנת 3911 יצא פיני לקורס קצינים, עם תום הקורס חלה בצהבת חמורה אשר הביאה לאשפוזו למשך כ 9- חודשים, עם החלמתו היה מוגבל רפואית ושימש כעוזר מחש"פ צפון- גדי בטר. כאשר פיני החלים באופן מלא שובץ כ-ע.קח"ש חטיבת גולני תחת פיקודו של שמשון פולק ובזכות . כישוריו המקצועיים בשנים 3911-3911 קודם לתפקיד קח"ש גדוד 30 פיני מספר כי בתקופתו כאשר כיהן כקח"ש גדוד 30 בשנים 3919-3911 הייתה התחממות בגזרה הצפונית של סיני ביריחו וברמת הגולן אשר הובילה להתפתחות "מלחמת ההתשה" וגרמה לפטרולים , חילוצים פצועים והרוגים רבים . בתום שרותו כקח"ש גדוד 30 הובטח לפיני ע"י המפקדים הממונים כי יוחזר להיות קח"ש חטיבת גולני אך בשל עליית התקן לרס"ן שובץ . כק.רכב/רק"מ פיקודי עד למלחמת יום הכיפורים. בתום תפקיד זה שובץ כקח"ש חטמ"ר לימים מחנה סער, כאשר כיהן בתפקיד זה פעל רבות על בט"ש ,בניית מרכזי אחזקה, הקמת מרכז טיפולים באל-על והסבתה מחירום למילואים. עם תום תפקיד קח"ש חטמ"ר 00 . מונה פיני לתפקיד מ"פ בת גלים 103 ביחש"מ שמשון ופעל להקמת מספר פלגות לטיפולי רכב בשל עומס ופיגורים בתוכנית העבודה:

 • הקמת פלגות לימחי"ם למתן שירותי דרג ב' לכלל הרכב.  
 • הקמת סדנת מתנדבים במחנה "מנסורה" שהחזיקה במשך שנים, אשר שם ביצעו  SIX תיקונים לרכב מסוג
 • הקמת מחלקה לטיפול ושיפוץ מכללים, סטרטרים, משאבות מרכזיות וכד' בכלא מגידו, למען עיסוק אסירים.

עם תום תפקיד זה המשיך פיני בתפקידיו כקח"ש חטיבת מילואים עוצבת אגרוף הברזל כאשר רוב תפקידו היה קבלת טנקים מסדנה סדנת רק"מ פצ"ן לאחר טיפול דרג ג' לחטיבה , כמו כן אמון על בניית הכוח חיילי החימוש ואימון החטיבתי, האימון אוגדתי, והסבת אנשי מילואים
. וטיפוח בניין הכוח החטיבתי אשר בה קיבל את כל פורשי הקבע מחטיבה ..
לאחר מכן בשנים 11-19 מונה פיני למ"פ סדנת הרק"מ סדנת רק"מ פצ"ן וציון הדרך העיקרי היה הורדת טנקים מרמת הגולן לשמשון וביצוע טיפול ב' וג'. עם המשך תפקידו כמ"פ החלה התחממות בגבול הצפון ופלוגת הרק"מ פעלה למתן אחזקה בתוך השטח הלבנוני, פיני הקים
מחלקה לשיקום מזקו"ם של טנקים בכלא מגידו אשר הורידה את נטל זה מחיילי הסדנה.
עם סיום תפקידו כמ"פ סדנת רק"מ פצ"ן החל לבצע את תפקיד ס.מחש"פ בה פעלו לבטחון שוטף בגזרות השונות שינוי מערך הטנקים בפיקוד והקמת אוגדה 93 בגבול הלבנון. לימים בתום תפקיד זה יצא ללימודים אקדמאים- פו"ם )פיקוד ומטה( ארוך, לקראת סוף הלימודים בשנת 39.1
בתקופת מלחמת לבנון הראשונה, גזרת לבנון חולקה לשניים והוקמו 0 יחש"מים פיני מונה לתפקיד מפקד גש"ח המזרחי , מתוקף תפקידו קיבל פיני ארבעה פלוגות מעורבות בהם חיילי מילואים וסדיר. עם סיום תפקידו כמפקד הגש"ח המשיך פיני לתפקיד קח"ש אוגדה 11 ולקח
חלק חיילי החימוש בחטיבות הסדירות של עוצבת גולן, חטמרי"ם וחטיבת החרמון, בביצוע אחזקה שוטפת אימונים וטיפולים באזור רמת הגולן.
בתום שנתיים מונה פיני למפקד היחש"מ, פיני מספר כי תקופת שירות כמפקד היחש"מ לא הייתה קלה כלל וזאת משום שבזמנו נערכו דיונים בדבר התייעלות שהצריך קיצוצים בכוח אדם וסדנאות.
אחת ההשלכות העיקריות של השינוי הארגוני הייתה העברת סדנת גדעון מחזקת היחש"מ לפיקוד מרכז. קושי נוסף היה הנחיית הפיקוד להאצת תוכנית האימונים , כל זאת תוך שינויים ארגוניים פנימיים נוספים כגון: מיסוד פלוגת הנגמ"שים, העברת מחלקת הנשק לסדנא ייעודית וכן העברת הצהר"מ מסדנה זו.
בנוסף , כמובן הדבר הבסיסי ביותר עמידה בתוכנית העבודה הפיקודית. אומנם פיני היה רק שנה ביחש"מ, אך בשנה זו נאלץ להתמודד עם שינויים רבים ואכן בזכות האמונה בתפקיד, ההשקעה והיוזמה הצליח לעמוד במשימות בהצלחה . לאחר פיקוד על היחש"מ התמנה פיני למחש"פ צפון ולאחר תפקיד זה פרש מצה"ל.
התפקידים שביצע לאורך השרות:

 1. סמל טכני גדוד רשף.
 2. עוזר מחש"פ צפון.
 3. ע.קח"ש חטיבת גולני.
 4. קח"ש גדוד 30
 5. ק.רכב/רק"מ פיקודי.
 6. קח"ש חטמ"ר 00
 7. מ"פ בת גלים 103-
 8. קח"ש עוצבת אגרוף הברזל חטיבת המילואים.
 9. מ"פ סדנת רק"מ פצ"ן.
 10. ס. מחש"פ צפון.
 11.  מ. הגש"ח המזרחי בלבנון.
 12. קח"ש אוגדה עוצבת געש.
 13. מפקד היחש"מ.
 14. מחש"פ.

השכלה - תואר ראשון – היסטוריה ומנהל עסקים בטכניון.
הערכים המרכזיים של חיל החימוש :
"אהבה ונתינה לקבלת המוצר הכי טוב, והכי חשוב להיות גאה ולהוציא את הצל"מ בכבוד"
האתגרים המרכזיים בתקופת השרות:
האתגר המרכזי שפיני מספר עליו היה "להאמין במה שאתה עושה, לעבוד ולבסוף לקצור את הפירות"
תרומתו של חיל החימוש לביטחון המדינה:
" חיל החימוש מתחזק את כלל הצל"מ של צה"ל ,אשר פועל ומסייע תחת אש האויב ובשגרה בתיקון מסיבי של כלים פגועים בכל הדרגים והחזרתם למערך הלחימה בזמן הקצר ביותר"
אירוע מכונן בשרות: פיני מציין כי האירוע המכונן העיקרי בשרותו היה כאשר מונה למפקד הגש"ח המזרחי אשר התקיימה בתקופת מלחמת לבנון הראשונה שנערכה בשנת 39.0 כאשר אש"ף והגופים הפלסטיניים החלו להטריד את ישראל , ורצועת החיץ בדרום לבנו שנוצרה ע"י צד"ל והאו"ם הקשתה על אש"ף בהסתננויות והוחל בהפגזות קטיושת ותותחים ארוכי טווח . ובה גזרת לבנון חולקה לשניים והוקמו 0 יחש"מים פיני בתוקף תפקידו קיבל ארבעה פלוגות, מעורבות ,מילואים וסדיר. פיני מציין כי הפך למג"ד בין יום אחד אשר פקד על ארבעה מ"פים שלא הכיר כלל , ובכי יום למחרת נכנסו לשטח לבנון בה פרס פיני את כל הפלוגות וכל פלוגה נתנה מענה אחזקתי באזור אחר.
תרומתו הייחודית ליחש"מ:
פיני מציין כי גרם למהפכה ביחש"מ אשר הביאה ליחסי אנוש עם קרבה הדדית בכל הרמות. ישיבות תוכנית עבודה שבועית בה כל מ"פ הציג את עמידתו או אי עמדתו בתוכנית העבודה. כמו כן מציין פיני כי הקים בית ספר "עמל שמשון" . 

מסר לחיילים המשרתים כיום ביחש"מ:
"תהיו גאים והכי גאים במה שאתם עושים , בלעדיכם אין אחזקה בפיקוד צפון" משפט שעולה בהישמע השם "יחש"מ שמשון "כוח מחץ - אתה יכול לחלום בלילה בידיעה שבבוקר כוח המחץ יגשים לך חלום "

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים

חברים online