[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

ספר מש"א 7100 - בידיהם חושלה הפלדה (משה גבעתי)

@alt@

 הקדמה לספר

בידיהם חושלה הפלדה. בידיהם של עובדי מרכז שיקום ואחזקה (מש"א) 7100 ושל כל שאר אנשי חיל החימוש. היא חושלה בידיהם של מכונאים, מסגרים, חשמלאים, טכנאים, מהנדסים, מנהלי עבודה ומפקדים. מאז ראשית מלחמת העצמאות ועד היום עסקו אלפי אנשים שעבדו בתנאים קשים, במלאכה האפורה, אך המופלאה, של בניין כוח השריון של צה"ל, ובכך תרמו את חלקםלבטחון המדינה ולהגשמת החלום הציוני.

עמותת חיל החימוש - ספר תולדות המשא

 
ספר זה מאפשר להביט בראי הזמן על פועלו של מש"א, תחילה במסגרת חיל החימוש, וכיום בכפיפות מקצועית אליו ובכפיפות פיקודית לאט"ל (מקודם אג"א). הספר מאפשר גם
התבוננות על קבלת ההחלטות במהלך שנות קיומו של המרכז, ולעמוד על החשיבות העצומה שהיתה לה בשעות המבחן הרבות שהיו.אנחנו, אנשי מש"א ויחד איתנו אנשי אט"ל, מנת"ק ומפקדת קצין חימוש ראשי, על תרומתם האדירה, גאים בטנקי המרכבה הצעירים, יצירי כפינו, בטנקי ה"שוט" הזקנים שהשבנו להם לא פעם ולא פעמיים את נעוריהם, בטנקי המג"ח המשופרים, שלא היו מכירים את עצמם אילו יכלו להביט על דמותם בראי השנים, וביצירתיות הישראלית, שבאה לידי ביטוי בבניית תותחים מתנייעים ומרגמות כבדות מתנייעות ובהשבחתם.
 
במהלך מלחמות ישראל, תוך כדי הקרבות, הובאו אלינו כלי שריון פגועים מסוגים שונים. במאמץ משותף עשו אנשי מש"א ימים כלילות והפיחו בהם רוח חיים והשיבו אותם במהירות לשדות הקרב. בעת הצורך נשלחו אנשי מש"א לחזיתות השונות ועשו מלאכתם תחת אש. הישגים כאלה הינם ייחודיים למדינת ישראל, ובכך תרמנו לנצחונות צה"ל. במש"א היינו עדים להתגבשותו של שיתוף פעולה מיוחד במינו והפריה הדדית בין אזרחים עובדי צה"ל לבין חיילים וקצינים בשירות חובה, בקבע ובמילואים. שיתוף הפעולה הזה הינו סוד הצלחתנו, והוא הניב את ההישגים הרבים שאליהם הגענו. אין ספק בליבי, ששיתוף הפעולה בין העובדים וועדיהם וארגון עובדי צה"ל ובין שדירת הפיקוד הוא שתרם לעשייה היום יומית ולהשגת היעדים החשובים של מש"א.  מש"א התברך בעובדים ובמפקדים ששמם הולך לפניהם. כולם הותירו בו את חותמם. מרגשת במיוחד העובדה, שיש במש"א עובדים שהחלו את דרכם בו כנערים מתלמדים, ובארבעים שנות עבודה ואף יותר תרמו תרומה חשובה לבטחון המדינה. הודות לרמה האנושית הגבוהה, שאליה הגענו בזכות הניסיון, הידע וההכשרות, והחזית הטכנולוגית הרחבה, שבה פועלים מפעלי המש"א בכל מגוון תחומי המתכת, המערכות האוטומטיביות, האלקטרואופטיקה ומערכות הניהול המודרניות, ניצב מש"א בשורה הראשונה של המפעלים המצליחים בישראל. בזכות כל אלה, הפך מש"א לארגון שאין לו תחליף. חשיבותו לצה"ל ולמערכת הביטחון כולה הינה מכרעת בתחומי הביטחון השוטף וההתעצמות, ובוודאי בשעת מבחן.
 
הצלחת מש"א באה לידי ביטוי בפרסים הרבים שהוענקו לנו במהלך השנים, כמו פרס קפלן, צל"ש האיכות הלאומי, פרס ראש אט"ל, פרס הרמטכ"ל וכוכבי היופי לתעשייה היפה. כמה מעובדי מש"א זכו בתואר עובד מצטיין וזכו לקבל את הפרס מידי נשיא המדינה.
 
מאות הביקורים של מנהיגי המדינה, מפקדי צה"ל, אישי ציבור ומשלחות צבאיות מחו"ל מהווים עדות על היות מש"א 7100 מקור גאווה לצה"ל ולמדינת ישראל כולה.תודתנו העמוקה לאל"ם (מיל') משה גבעתי, שהקדיש כשלוש שנים למחקר ולכתיבת הספר, שהיו כרוכים בחיפושים בלתי נלאים אחר מקורות מידע. לצורך המחקר גבה המחבר עשרות עדויות מפי עובדים ומפקדים כדי לתאר באופן יסודי את תולדות מש"א. על אף הוותק שלי במש"א, מהיותי קצין צעיר בתפקיד מנהל הייצור במפעל הטנקים ועד לתפקידי כיום, הופתעתי מאוד לגלות פרטים רבים שלא היו ידועים לי על תולדות מש"א. התרגשתי כאשר הבנתי איזו כברת דרך ארוכה עשה מש"א מבתי מלאכה זעירים, שהיו פזורים במרכז הארץ, ועד הגיעו למרכז האדיר והמודרני כפי שהוא היום. בטוחני, שעתיד מש"א איתן וטומן בחוּבו הצלחות רבות בעלות חשיבות אסטרטגית, והכול בזכות אותם האנשים, שימשיכו לחשל את הפלדה בידיהם.

לקריאת הפרק  מצורפים פרקיו בלחצנים בצד הימין של הדף

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
אדרי יצחק ז שוכן האני ז

כניסת חברים

חברים online